Jak się budować i inne zagadnienia

Budowa domu krok po kroku. Najważniejsze i kluczowe informacje.

Budowa domu krok po kroku. Najważniejsze i kluczowe informacje.

lis 16, 2020

Budowa domu jest jednym z najważniejszych etapów naszego życia. Każdy czeka na moment, żeby móc postawić swój własny dom, w którym spędzi resztę swojego życia. Jak powinien wyglądać ten proces? Budowa domu składa się z kilku kluczowych etapów, które musimy uwzględnić. Ich lista jest dosyć długa. Szczególnie kiedy budujemy dom od podstaw. Na jakie wymogi trzeba się przygotować? Jak powinna wyglądać budowa domu krok po kroku? W tym artykule dowiesz się wszystkiego co najważniejsze.

Stan zerowy

 

Sprawy formalne i podstawy prawne

Żeby zacząć budowę domu musimy posiadać kilka niezbędnych dokumentów. Co musimy przygotować?

Projekt budowlany

.
Na samym początku musimy zadecydować czy realizujemy projekt indywidualny czy gotowy.
Ten pierwszy będzie dostosowany do naszych potrzeb i preferencji. Będzie też znacznie droższy niż gotowy. Projekt indywidualny możemy również wykonać sami za pomocą programu do projektowania lub strony internetowej. Najlepiej go wykonywać pod okiem specjalisty. W internecie jest wiele możliwości, o których większość ludzi nie wie. Na pewno wykonanie projektu samemu będzie dużą oszczędnością.
Drugi zaś jest projektem już zatwierdzonym i kompletnym. Można w nim wprowadzać jedynie drobne zmiany. Jest to bardzo ciekawa alternatywa dla projektu indywidualnego. W ten sposób zaoszczędzamy bardzo dużą ilość pieniędzy, a jak wiadomo koszty wybudowania domu nie są małe. Takie projekty znajdziemy w internecie, między innymi pod hasłami:
– projekty domów piętrowych,
– projekty domów z poddaszem,
– projekty domów drewnianych,
– projekty domów nowoczesnych,
– projekty domów na działki o małej powierzchni,
– projekty domów z garażem,
– projekty domów letniskowych.

Plan zagospodarowania przestrzennego

Jednym z pierwszych i najważniejszych dokumentów jakie powinniśmy posiadać przed rozpoczęciem budowy domu to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Dokument ten zawiera wiele niezbędnych informacji. Plan zagospodarowania szczegółowo opisuje nam pod co przeznaczona jest działka oraz co można na niej wybudować. Warto również sprawdzić czy na terenie budowy nie ma wytyczonych wymogów dotyczących np. koloru dachu lub elewacji.
Plan zagospodarowania terenu możemy przeanalizować w urzędzie miasta lub gminy.

Pozwolenie na budowę

Przed rozpoczęciem budowy domu musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Jak uzyskać pozwolenie na budowę? Gdzie uzyskać pozwolenie na budowę? W tej części artykułu znajdziesz odpowiedzi do tych pytań.
Na samym początku musimy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Aby to zrobić trzeba udać się do starostwa powiatowego. Niezbędne dokumenty do uzyskania pozwolenia na budowę to m.in. oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością, projekt budowlany, oraz warunki techniczne dostawy mediów, decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
W niektórych przypadkach przy budowie domu jednorodzinnego wystarczy tylko zgłoszenie robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę. W takim wypadku pozwolenie nie jest konieczne. Istnieje również możliwość, że poprzedni właściciel posiadał takie pozwolenie. Wtedy wystarczy złożyć wniosek o przepisanie pozwolenia na budowę na swoje dane.

Warunki zabudowy

Warunki zabudowy to bardzo ważny i niezbędny dokument do budowy domu. Określa on m.in. jak można wyposażyć dom w media oraz jaka powinna być odległość budynku od ogrodzenia. Posiadanie dokumentu jest konieczne, jeśli działka nie została objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Aby go otrzymać należy udać się do właściwego urzędu i złożyć wniosek o ustalenie warunków zabudowy.

Jakie informacje będą potrzebne do złożenia wniosku o warunki zabudowy?

– dane osoby składającej wniosek,
– plan zagospodarowania terenu działki,
– numer ewidencyjny działki.
Koszt złożenia wniosku o warunki zabudowy to 107 zł.

Mapa sytuacyjno – wysokościowa

Mapa sytuacyjno – wysokościowa jest niezbędnym dokumentem do realizacji przyłączy mediów. Powinna być wykonana przez doświadczonego geodetę.

Plan zagospodarowania terenu

Plan zagospodarowania terenu jest podstawowym dokumentem do przeprowadzenia budowy domu. Aby prawidłowo go wykonać należy się opierać na warunkach zabudowy oraz miejscowym planie zagospodarowania terenu. Projekt musi być zgodny z tymi dokumentami. Zagospodarowanie terenu obejmuje takie rzeczy jak: położenie istniejących i przyszłych budynków, sieci i przyłączy względem siebie.

Prawo budowlane

Dokumentacja z zapisów prawa miejscowego jest najważniejszą ustawą, którą musimy uwzględnić przy budowie domu. Określa ona m.in. jakie obiekty możemy wybudować na danym terenie, jaka powinna być wysokość naszego ogrodzenia, co ile trzeba wykonywać przegląd instalacji elektrycznej oraz wiele innych kwestii.

Dostawa mediów

Zanim zaczniemy budowę domu powinniśmy doprowadzić niezbędne media do naszej działki w postaci sieci wodno – kanalizacyjnej, energetycznej i gazowej. Koszt wykonania tych instalacji zależy od firmy, która je wykonuje, długości przyłączy, ich mocy, rodzaju oraz wielu innych czynników.

Plan BIOZ i bezpieczeństwa zdrowia

Plan BIOZ jest koniecznym do posiadania dokumentem przy budowie domu. Plan zawiera m.in. zagrożenia dla bezpieczeństwa.
Dokumentami, które również będą niezbędne do budowy domu są dziennik budowy, dokumentacja techniczna budynku oraz plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.
Nadzór nad informacjami wpisywanymi do dziennika budowy pełni kierownik budowy.

Stan surowy otwarty

Budowa domu zajmuje bardzo dużo czasu, czasem może to trwać kilka lat. Kiedy zakończymy stan zerowy możemy przejść do realizacji stanu surowego otwartego. Ten etap najlepiej realizować w wiosennych miesiącach. Obejmuje on m.in. postawienie ścian zewnętrznych i wewnętrznych, wykonanie stropów i betonowych schodów oraz konstrukcja dachu łącznie z ewentualnym kominkiem. Jest to najbardziej obszerny jeśli chodzi o pracę etap.

Koszt stanu surowego otwartego

Istnieje wiele czynników, które wpływają na koszt wykonania stanu surowego otwartego. Zależy on przede wszystkim od tego jaką firmę wybraliśmy, ponieważ to ona decyduje o kosztach wykonania np.: schodów, komina, ocieplenia, dachu oraz stropu. Ważnym czynnikiem jest też wybrany przez nas projekt i to jakie materiały będą potrzebne do jego realizacji.
Wykonując podstawowe prace dla stanu surowego otwartego musimy się przygotować na wydatek o wartości ok. 45-50% całej inwestycji.

Fundamenty

Pierwszym krokiem, który stworzy podstawy do budowy naszego domu będzie budowa fundamentów. Jest to kluczowy proces, który zapewni trwałość i stabilność budynku.
Wyróżniamy dwa typy fundamentów – pośrednie i bezpośrednie. Pierwszy z nich polega na tym, że obciążenia stawiane przez budynek oddziałują na podłoże przez pobocznicę wykorzystując tarcie boczne. Drugi jest rodzajem fundamentu, który przekazuje obciążenia bezpośrednio przez powierzchnię podstawy.
Przed rozpoczęciem budowy fundamentów należy dokonać dokładnych pomiarów i zabezpieczyć teren. Tymi czynnościami powinien zająć się kierownik budowy.
Jakie prace są kluczowe przy wykonywaniu dobrych i trwałych fundamentów?
– wykonanie zbrojeń fundamentu,
– drenaż,
– odpowiednia izolacja,
– wyznaczenie ścian fundamentów,
– wytyczenie ścian fundamentów,
– przygotowanie gruntu pod ławy,
– montaż deskowania,
– wylewka betonu(zapotrzebowanie na beton możemy obliczyć za pomocą np. kalkulatoru betonu).

Podstawowe materiały potrzebne do budowy fundamentów

Z jakich materiałów korzystać przy budowie fundamentów? Są to np.:
– bloczki betonowe(najczęściej są one o wymiarach 49 x 24 x 12; 38 x 25 x 14; 38 x 24 x 12 cm),
– zaprawa cementowo wapienna lub styropian.

Stan surowy zamknięty

Następnym etapem budowy domu jest stan surowy zamknięty. Obejmuje on przede wszystkim:
– wykonanie stolarki okiennej,
– montaż bramy garażowej,
– montaż drzwi zewnętrznych,
– wykonanie elewacji,
– wykonanie tarasu.
Ten etap najlepiej wykonywać w ciepłych miesiącach. Po jego wykonaniu dom jest odporny na oddziaływanie czynników atmosferycznych.

Prace wykończeniowe

Kolejnym etapem budowy domu będą prace wykończeniowe, które obejmują m.in.:
– montaż listew podłogowych,
– odbiór, montaż i rozprowadzenie instalacji(wewnętrzna, elektryczna, wodno – kanalizacyjna),
– wykończenie elewacji,
– wykonanie podjazdu,
– wykonanie ogrodzenia,
– wykończenie ocieplenia poddasza,
– prace porządkowe,
– kładzenie podłóg i kafelek,
– wykończenie schodów.
Kiedy większość z tych czynności jest wykonana należy zdecydować jakie chcemy mieć meble oraz dekoracje. Na tym etapie warto skorzystać z usług architekta wnętrz. Pomoże on nam m.in. w doborze mebli.

Etap końcowy – meldunek i przeprowadzka

Kiedy dom jest w 100% wykończony, nie oznacza to, że możemy się do niego wprowadzić. Jak uzyskać odbiór domu i co jest nam do tego potrzebne? Przede wszystkim dziennik budowy, oświadczenie kierownika o zakończeniu budowy oraz zgodności wykonanej pracy z projektem. Jeśli nie chcemy się w to bawić, załatwienie wszelkich formalności możemy zlecić firmie, która przeprowadzała budowę. Wtedy pozostanie nam tylko meldunek i przeprowadzka.