Jak się budować i inne zagadnienia

Czy każdy może dostać kredyt na mieszkanie?

Czy każdy może dostać kredyt na mieszkanie?

paź 2, 2018

Zakup własnego mieszkania to często jedna z najważniejszych decyzji w życiu człowieka. Większość z nas niestety nie może pozwolić sobie na to, żeby kupić mieszkanie wyłącznie za własne oszczędności. Często niezbędny staje się kredyt hipoteczny. Jest to znaczące ułatwienie w pozyskanie własnego M, choć równocześnie zazwyczaj jest to spore obciążenie dla rodzinnego budżetu.

Czy warto brać kredyt i jakie są tak naprawdę koszta kredytu hipotecznego? Dziś zagłębimy się nieco w arkana wiedzy kredytowej, aby ułatwić podjęcie decyzji o własnym mieszkaniu.

Kto może wciąć kredyt hipoteczny?

Niestety, dla wszystkich, którzy chcieliby sfinansować zakup mieszkania wyłącznie dzięki bankowej pożyczce, mamy przykrą wiadomość. Aby dostać kredyt, trzeba być osobą wiarygodną w oczach banku. Z tego też powodu koniecznie trzeba mieć wkład własny, ale też wykazać się możliwością do terminowego i regularnego spłacania rat kredytu za mieszkanie.

Należy zatem zacząć od zbadania zdolności kredytowej. Na czym ona polega? W dużym uproszczeniu jest to wykazanie, że sytuacja finansowa osoby, biorącej kredyt jest na tyle stabilna, że pozwoli mu bez przeszkód spłacać kolejne raty.

Zanim udamy się do banku można nawet samodzielnie przebadać wstępnie, czy mamy szansę na kredyt, dzięki specjalnym kalkulatorom na stronach bankowych lub z pomocą konsultanta kredytowego.

Co bierze się pod uwagę, podczas obliczania zdolności? Przede wszystkim liczą się nasze dochody, czyli miesięczne wynagrodzenie, które wpływa na konto oraz typ umowy, na podstawie której jest nam wypłacana pensja. Najlepiej widziana jest oczywiście umowa o pracę, która gwarantuje spokojniejszą sytuację niż tak zwane umowy śmieciowe.

Oprócz przychodów bankowcy sprawdzają również comiesięczne wydatki, wszystkie spłacane aktualnie pożyczki, koszty życia, limity na kontach osobistych oraz karty kredytowe. Duża ilość innych zobowiązań znacząco obniża zdolność kredytową.

Trzeba również brać pod uwagę wielkość gospodarstwa, prowadzonego przez osobę starającą się o kredyt, czyli wszystkie osoby, które pozostają na jego lub jej utrzymaniu.

Na koniec zostaniemy też zapytani o to, jaką kwotę kredytu pragniemy otrzymać oraz jak długo chcielibyśmy ją spłacać. Wszystkie te informacje stanowią podstawę do analizy dla specjalistów bankowych, czy aktualny tryb życia oraz możliwości finansowe gwarantują, że bez trudności będziemy w stanie wywiązywać się z comiesięcznego zobowiązania wobec banku.

Kredyt hipoteczny to rozwiązanie znacząco wspierające zwłaszcza młodych, którzy pragną znaleźć swój własny kąt. Ma on sporo zalet, choć należy też pamiętać, że nie każdy może sobie na niego pozwolić, gdyż koszta kredytu hipotecznego mogą być zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu.