Jak się budować i inne zagadnienia

Jak kupić mieszkanie na kredyt?

Jak kupić mieszkanie na kredyt?

paź 12, 2018

Jeśli pragniesz wreszcie przeprowadzić się do własnego mieszkania, ale nie dysponujesz tak dużym budżetem własnym, żeby sobie na to pozwolić, możesz zastanowić się nad tym, czy dobrym rozwiązaniem nie mógłby być kredyt hipoteczny.

Co należy wiedzieć o kredycie i kiedy można go dostać? O tym opowiemy więcej poniżej.

Kto ma szansę dostać kredyt hipoteczny

Jeszcze nie tak dawno temu była szansa na uzyskanie kredytu na niemal 100% planowanej inwestycji. Obecnie nie jest to już możliwe, a żeby otrzymać kredyt, należy wykazać się szeregiem dokumentów oraz innych koniecznych zagadnień. Co trzeba zrobić, żeby dostać kredyt, jakie jest jego oprocentowanie?

Badanie zdolności kredytowej

Aby dostać kredyt potrzebne są dwa główne elementy – wkład własny oraz zdolność kredytowa. Zacznijmy od tego drugiego elementu. Czym jest zdolność?

Mówiąc najprościej jest to taka sytuacja finansowa osoby wnioskującej o kredyt, która gwarantuje, że spłaci ona kredyt bez najmniejszych trudności, przy utrzymaniu aktualnego trybu życia. W przypadku analizy zdolności bankowcy zadają zainteresowanemu szereg pytań związanych z jego aktualną sytuacją materialną.

Podstawowym elementem jest oczywiście wysokość przychodów oraz rodzajów umowy, na podstawie której są one wypłacane. Najlepiej widziane są oczywiście umowy o pracę, gwarantujące stabilizację pracownika. Zdecydowanie trudniejszą sytuację mają osoby, które są zatrudnione na tak zwanych umowach śmieciowych.

Drugim elementem zdolności, który jest badany są również wydatki. Wlicza się do nich miesięczne koszty utrzymania, wszelkie inne zobowiązania w różnych bankach – kredyty, karty debetowe i kredytowe. Każdy z tych elementów znacząco wpływa na obniżenie zdolności.

Bankowcy sprawdzają również, jak duże gospodarstwo domowe prowadzi wnioskujący o kredyt, ile osób ma na utrzymaniu oraz jaki jest jego stan cywilny oraz wykształcenie.

Na koniec pada jeszcze pytanie o wysokość kredytu oraz czas, na jaki miałyby być rozłożone raty.

Wkład własny

Oprócz zdolności drugim kluczowym elementem jest jeszcze wkład własny. Obecnie powinien on wynosić nie mniej niż 20% wartości całej inwestycji, choć pod pewnymi warunkami istnieje szansa na obniżenie tej kwoty, choć nie należy to do najprostszych. Wkładu własnego nie da się uniknąć, dlatego jeśli nie dysponujemy oszczędnościami, najlepiej odłożyć plany o własnym mieszkaniu na moment, gdy uda się nam już zgromadzić środki własne.

Kredyt nie dla każdego

Kredyt mieszkaniowy jest zobowiązaniem długofalowym, którego raty i oprocentowanie stanowią znaczące obciążenie domowego budżetu na wiele lat. Dlatego zaciągnięcie go powinno być bardzo dokładnie przemyślane.