Jak się budować i inne zagadnienia

Jak uzyskać kredyt na budowę domu

Jak uzyskać kredyt na budowę domu

kwi 29, 2018

Jak uzyskać kredyt na budowę domu

Budowa domu jest znacznie droższa niż kupno nawet dużego mieszkania. Ale dzięki temu masz nie tylko własny dach nad głową, ale także teren, na którym możesz czuć się swobodnie. Dom to także inwestycja na przyszłość. Najpierw jednak musisz sam sporo zainwestować. W tym pomoże Ci kredyt na budowę domu. Co ważne, nie zawsze musi być to kredyt hipoteczny – czyli taki, w którym zastawem jest dom i działka, na której stoi.

Jak złożyć wniosek?

We wniosku kredytowym musisz umieść swoje podstawowe dane, a także załączyć kopię swojego dokumentu tożsamości – dowodu osobistego. Oprócz tego konieczne są dokumenty, które potwierdzą cel kredytu, np.: pozwolenie na budowę, czy projekt budowlany. Bank musi także znać Twoje zarobki. W tym celu potrzebne jest np.: zaświadczenie od pracodawcy.
Ważny jest także wkład własny. To oznacza, że musisz uiścić żądaną przez bank kwotę, jako zabezpieczenie całej transakcji. Zwykle jest to 10 lub 20%. Zabezpieczeniem może być działka, na której dom powstanie. Wcześniej musisz ją jednak kupić. A często się zdarza, że kredyt finansuje też zakup działki.

Jak obliczyć kwotę kredytu

Zanim złożysz wniosek do banku, musisz poznać dokładnie kwotę, jaką przeznaczysz na budowę. Nie musisz jej obliczać samodzielnie. Dokument taki może sporządzić kosztorysant lub inna osoba z uprawnieniami budowlanymi, np.: kierownik budowy. Ważne, aby była to osoba znająca dokładnie miejscowy rynek. Wówczas będzie miał pewność, że obliczenia są dokładne.

Ile to kosztuje?

Pamiętaj także, że ostateczna kwota, jaką będziesz musiał spłacić, jest znacznie wyższa. Należy tu bowiem pamiętać o oprocentowaniu. Zanim zdecydujesz się na jakąś ofertę sprawdź, czy w innym banku nie ma tańszego oprocentowania.
Musisz także wziąć pod uwagę marżę banku, która znajduje się w każdej racie. Pamiętaj także o ubezpieczeniu kredytu, który jest zabezpieczeniem zarówno dla Ciebie, jak i dla banku. Mogą wystąpić także inne opłaty dodatkowe. Warto tutaj zwrócić uwagę na RRSO, które wskazuje całkowite koszty kredytu w skali roku.

Zdolność kredytowa

Sama wysokość kredytu i kosztorys to jeszcze nie wszystko. Niestety, bank może nie przyznać Ci kwoty, której potrzebujesz na budowę. Wszystko zależy od Twojej zdolności kredytowej. Zależy od przede wszystkim od zarobków, ale także od Twojego wieku, miejsca zatrudnienia, czy Twojej historii kredytowej.
Podsumowując – kredyt na budowę domu wiąże się z dużą ilością formalności, a nierzadko także z dodatkowymi kosztami. Przed wybraniem oferty sprawdź, jakie warunki należy spełnić. Warto także porównać wiele różnych ofert, aby wybrać tę najlepszą.