Jak się budować i inne zagadnienia

Kupno mieszkania używanego, czy nowego?

Kupno mieszkania używanego, czy nowego?

cze 3, 2018

Kupno mieszkania używanego, czy nowego?

Kupno własnego mieszkania, to jedna z najważniejszych decyzji w życiu człowieka. Własne mieszkanie postrzegane jest jako miejsce, w którym będzie się wychowało dzieci i starzało. To miejsce, w którym spędzisz resztę swojego życia. Dlatego tak ważne jest, by było jak najbardziej odpowiednie. Ale na jakie się zdecydować – nowe od dewelopera, czy z rynku wtórnego?

Nowe mieszkanie czyli błysk nowoczesności

Mieszkanie od dewelopera pachnie nowością i ma udogodnienia, których nie mogą mieć starsze budynki. Jak choćby parking podziemny, czy część usługowa. W apartamentowcach dochodzą także takie usługi jak basen, pralnia czy centrum odnowy biologicznej. Są tu także place zabaw dla dzieci. Są one bezpieczne dzięki nowoczesnym urządzeniom i ogrodzeniu. Do takiego miejsca dostęp mają tylko mieszkańcy osiedla.
Same mieszkania są także lepiej zaprojektowane. Wynika to głównie z nowoczesnych norm. Są przede wszystkim większe, a ich rozkład ułatwia użytkowanie. Często można tu znaleźć większe balkony lub nawet tarasy.
Ważne są także zabezpieczenia. Obecnie coraz częściej montuje się videofony i zamki elektroniczne. A samo osiedle jest najczęściej ogrodzone.
Wadą mieszkań od dewelopera jest jednak ich cena – często bardzo wysoka, zwłaszcza w centrum dużych miast. Dochodzą tu także dodatkowe wydatki. Stan deweloperski najczęściej stan surowy tylko z niewielkim wykończeniem, np.: płytkami w kuchni i łazience. Resztą musisz zająć się sam.

Po kosztach i w lepszej okolicy

Czy to znaczy, że mieszkania z rynku wtórnego nie mają żadnych zalet? Nic bardziej mylnego! Nawet, gdy ceny mieszkań rosną, ceny używanych mieszkań są znacznie niższe niż nowych. Takich ofert jest też znacznie więcej, niż mieszkań deweloperskich. Masz więc większą szansę na kupno mieszkania spełniającego Twoje oczekiwania.
Możesz także dokładnie wybrać okolicę, na jakiej Ci zależy, np.: bliżej centrum. Starsze osiedla zwykle mają też lepszą infrastrukturę, niż nowe na obrzeżach miast. Z nowego bloku może być trudniej dojechać autobusem do miasta.
Trzeba jednak liczyć się z tym, że mieszkanie z drugiej ręki nie ma zbyt wielu udogodnień, oraz może wymagać wielu remontów na przestrzeni lat.

Co wybrać?

Wybór nie jest oczywisty. Tak naprawdę zależy od od różnorodnych czynników. Musisz przede wszystkim zastanowić się, co jest dla Ciebie najważniejsze? Komfort i łatwy dostęp do usług? Dobra infrastruktura? Koszty użytkowania? A może cena samej nieruchomości?
Cena i późniejsze koszty to także ważny aspekt. Zastanów się, jak duże koszty chcesz ponosić i jakie uważasz za stosowne.