Jak się budować i inne zagadnienia

Mieszkanie z rynku wtórnego. Na co zwrócić uwagę?

Mieszkanie z rynku wtórnego. Na co zwrócić uwagę?

maj 29, 2018

Mieszkanie z rynku wtórnego. Na co zwrócić uwagę?

Mieszkania z rynku wtórnego są znacznie tańsze, niż nowe. To sprawia, że większość kupujących decyduje się na kupno używanego mieszkania. Decydując się jednak na taki zakup trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw.

Stan budynku

Starszy budynek może być w gorszym stanie, niż nowy. Zwróć uwagę, czy na elewacji, jak i wewnątrz nie widać pęknięć, szpar itp. Zapytaj także właściciela mieszkania, kiedy budynek był ostatnio remontowany i ocieplany. Dowiedz się także, czy istnieje i jak wykorzystywany jest fundusz remontowy. Ważne jest nawet utrzymanie terenów zielonych wokół bloku.

Dodatkowe udogodnienia

Zwróć uwagę, czy w budynku są podjazdy dla wózków. Często w starszych blokach są to bardzo strome i podniszczone podjazdy z betonu lub kamienia. Sprawdź czy można łatwo zablokować drzwi. Jeżeli decydujesz się na wyższe piętro z pewnością przyda się winda. Pamiętaj, że wedle przepisów budynki nie muszą mieć windy, jeżeli mają 4 piętra lub mniej.
W niemal każdym starszym budynku znajduje się piwnica, a w wielu z nich nawet suszarnie lub wózkownie.

Miejsce do parkowania

Przy starszych blokach zwykle są niewielkie parkingi. Były one budowane w czasach, gdy niewiele osób mogło pozwolić sobie na własny pojazd. Sprawdź więc, czy parking jest wystarczający, bądź czy miejsca są przypisane mieszkańcom. Dowiedz się także czy jest możliwość kupna lub wynajmu garażu.

Utrzymanie mieszkania

Ważne jest także utrzymanie i wygląd mieszkania. Tu także ważne jest, kiedy właściciel robił remont. Dowiedz się, kiedy wymieniane były podłogi, drzwi i okna. Ważne jest także to, czego nie widać – rury i przewody elektryczne. Jeżeli nie były one dawno wymienione, może to sprawiać bardzo duży problem. W przypadku przewodów ryzykujesz nawet pożar, a przy rurach – zalanie mieszkania swojego i sąsiada.

Stan prawny mieszkania

Niekiedy stan prawny mieszkania z rynku wtórnego może być skomplikowany. Czy osoba, która sprzedaje mieszkanie ma do tego prawo? W rzadkich przypadkach okazuje się, że sprzedający nie jest właścicielem mieszkania. Może też okazać się, że mieszkanie ma przypisane prawo służebności. To oznacza, że obecny lokator może tam mieszkać, niezależnie od tego, kto jest właścicielem.
Może także okazać się, że mieszkanie z rynku wtórnego jest zadłużone, np.: poprzedni właściciel nie płacił rachunków lub czynszu. To może sprawić, że to właśnie ty, jako nowy właściciel mieszkania, będziesz musiał spłacić zaległości. Poważniejszym problemem jest jednak hipoteka. Wówczas dług może wynosić dziesiątki lub nawet setki tysięcy złotych, a ty będziesz zobowiązany do jego spłaty. By tego uniknąć, sprawdź dokumenty w spółdzielni mieszkaniowej oraz w sądzie.