Jak się budować i inne zagadnienia

Otwieramy firmę remontową

Otwieramy firmę remontową

sie 12, 2020

Od lat obserwuje się boom na budowę domów jednorodzinnych, szeregowców i bloków. W tej przestrzeni znajduje się wiele miejsc, w których można bardzo dobrze zarobić. Szczególnie w obszarze wielkich miast, takich jak Warszawa, Wrocław, czy Kraków, a także wokół nich, na przedmieściach. Nowe, budowane od podstaw daje dużo swobody. Nie można jednak zapominać o starych budynkach, w których co roku właściciele przeprowadzają zarówno te gruntowne remonty, jak i kosmetyczne zmiany. Czy jest to prosty zarobek? Niekoniecznie. Trzeba zgrać ze sobą bardzo wiele elementów i posiadać podstawową wiedzę. Podpowiadamy, jak otworzyć firmę remontową.

Założenie firmy

Założenie firmy w dzisiejszych czasach, szczególnie tej jednoosobowej jest bardzo łatwe. Jeśli jednak nie odnajdujesz się w tych tematach, już na początku warto znaleźć dobre biuro rachunkowe, z którym będziesz współpracował stale. Mają one często usługę doradztwa, jaką spółkę założyć, czy być płatnikiem podatku VAT i wielu innych kwestii z tym związanych. Co więcej, niektóry oferują, po podpisaniu stosownych pełnomocnictw, załatwienie za ciebie wszystkich spraw urzędowych. Oznacza to, że nie będziesz musiała wypełniać samodzielnie żadnych dokumentów, ani jeździć do urzędów.

Pracownicy

Możesz pracować sam, jeśli posiadasz fach w ręku, ale możesz również zatrudnić pracowników. Sam możesz z nimi pracować, ale również możesz zajmować się po prostu częścią zarządczą, która również wymaga wiele czasu. Pamiętaj, że każdym pracownikiem musisz podpisać umowę. Od ciebie zależy, czy to będzie umowa o pracę, czy zlecenie. Jeśli jednak dana osoba jest dobrym pracownikiem, warto dać mu pewność stabilnego zatrudnienia, jaką daje umowa o pracę. Pamiętaj również o wyposażeniu pracowników. Przy wszelkich pracach fizycznych bardzo ważna jest znajomość bezpieczeństwa i higieny pracy i stosowania się do nich. Zapewnij swoim pracownikom, czy tez sobie niezbędne środki bezpieczeństwa. W zależności od wykonywanej pracy, mogą to być: gogle, rękawice, przyłbice, czy też nakolanniki.

Rozliczenia z klientem

Możesz swoje usługi wykonywać jedynie osobom fizycznym, którym należy wystawiać paragon. Do tego niezbędne jest posiadanie kasy fiskalnej. Pamiętaj, każdą transakcję musisz nabić na kasę. Faktura jest wystawiana, kiedy usługi świadczysz innym firmom. Warto mieć do nich chociaż tani, podstawowy program, który na bieżąco numeruje faktury, a także zapisuje je, więc masz do nich stały dostęp. Musisz również wiedzieć, przy okazji wystawiania faktur i paragonów, jaki podatek VAT nalicza się do danych towarów i usług,. Dobrze jest nawiązać stałą współpracę z dobrą księgową, która na bieżąco będzie monitorowała dokumenty i informowała o zmianach w prawie. Taka księgowa jest też dobrym doradcą w każdej innej prawnej sprawie.

Sprzęt

Branża budowlana byłaby niczym, gdyby nie sprzęty, które w wielu przypadkach ułatwiają, a także przyspieszają wszelkie prace. Zaopatrz się w niezbędne narzędzia. Nie wybieraj tych z najniższych półek, bo nie posłużą ci zbyt długo i po niedługim czasie będziesz musiał dokonywać ponownego zakupu. Na początek skup się na tych najważniejszych. Resztę możesz dokupić z czasem, kiedy już coś zarobisz.