Jak się budować i inne zagadnienia

Szczęki tokarskie i imadła

Szczęki tokarskie i imadła

lip 15, 2020

Szczeki tokarskie są jedną z ważniejszych części uchwytów tokarskich i występują one w dwóch rodzajach: szczeki tokarskie zewnętrzne oraz szczęki tokarskie wewnętrzne. Stosuje się je w uchwytach szczękowych samocentrujących 3204 i nie tylko. Szczęki tokarskie zewnętrzne jak i wewnętrzne wykonane są z wysokiej jakości surowców.

Zastosowania i budowa szczęk tokarskich

Każda tokarka misi posiadać w uchwycie zestaw szczęk tokarskich zatem posiadamy również szczęki tokarskie: jednolite zewnętrzne, wewnętrzne jak i miękkie oraz dzielone ( https://artykulytechniczne.pl/uchwyty-tokarskie.html ) . Gwarantują one rezultat dobrze wykonanej pracy jak i wydajności. Dzielimy je ze względu na różnorodność materiału, kształtu jak i zastosowania materiału obrabianego. Jest możliwość przetoczenia szczęk miękkich, możemy je kształtować w dowolny dla nas sposób. Często są one kształtowane z dwóch stron inaczej, dzięki temu otrzymujemy dwa zestawy w komplecie szczęk. Szczęki twarde są narzędziami już ukształtowanymi i nie zaleca się kolejnego ich toczenia, lecz w wyjątkowych sytuacjach można je zeszlifować.

Szczękami tokarskimi twardymi są szczeki jednolite zewnętrzne oraz wewnętrzne ( szczęki tokarskie ) , szczęki jednolite zewnętrzne pozwalają na chwytanie elementu od strony wewnętrznej, by móc go toczyć z zewnątrz tak jak np, przedmioty o przekroju pierścieniowym. Natomiast szczęki jednolite wewnętrzne chwytane są z zewnątrz tak aby można je było toczyć wewnątrz elementu. W budowie szczęk dzielonych wyróżniamy szczękę podstawową jak i szczękę górną, one pasują jako całość. Mocowane są one w zamku, a dociska za pomocą śrub.

uchwyt tokarki samocentrujący

Szczęka podstawowa wchodzi w uchwyt i porusza się w nim za pomocą zębów w podstawie. Biorąc pod uwagę jej przeznaczenie i konieczność wysokiej wytrzymałości jest ona szczęką twardą. Szczęka tokarska górna jest częścią wymienną bez konieczności demontażu szczeki podstawowej z uchwytu. Występuje ona w wersji miękkiej i twardej. Szczęki jednolite występują w kilu wersjach jako szczęki zewnętrzne jak i wewnętrzne, miękkie i twarde.

Przy mocowaniu szczęk tokarskich należy być precyzyjnym i dokładnym gdyż w uchwytach samocentrujących, takich w których obraca się tarcza spiralna, gdzie gniazdo na szczeki na przypisany numer, a szczęki mają przypisane odpowiednie cyfry. zadaniem tarczy spiralnej jest wprawianie w ruch szczęk i musi ona robić to idealnie równo i dlatego mimo tych samych skoków zęba, mają one inne początki spirali. Zawdzięczamy temu systemowi pewność idealnemu wycentrowaniu i dociśnięciu i odpowiednią siłą.

Do czego służą imadła i są tak niezbędne

Imadła ( https://artykulytechniczne.pl/imadla.html ) są urządzeniami służącymi do mocowania przedmiotów, które poddawane są obróbce ręcznej bądź mechanicznej. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje imadeł: imadła maszynowe oraz imadła ślusarskie. Przeważnie składają się one z pary szczęk, które zostają zaciskane za pomocą śrub napędzanych pokrętłem. Profesjonalne imadła mają bardziej złożoną budowę, w której skład wchodzi: korpus, elementy za których pomocą mocujemy imadło do stołu w warsztacie lub obrabiarce jak i również przeguby posiadające podziałkę kątową. Najbardziej popularne są imadła ślusarskie stałe, imadła ślusarskie obrotowe jak i imadła maszynowe stałe i imadła maszynowe obrotowe.

Imadła dzielimy ze względu na ich zastosowane, są imadła ślusarskie i stolarskie. Produkowane są z wysokiej jakości materiałów, które gwarantują nam trwałość, precyzję i niezawodność działania oraz długą żywotność.

Imadła stosowane w warsztatach ślusarskich, poddawane są przeważnie dużym obciążeniom mechanicznym, przez co najczęściej uszkadza się korpus szczęki podczas pracy oraz przy zbyt mocnemu nakręceniu śruby imadła podczas mocowania w nim przedmiotu. Imadła wykonane metoda kucia matrycowego stali, są one odporne na pęknięcia oraz wszelkie uszkodzenia, gdyż stal po kłuciu jest drobnoziarnista i włóknista. Imadła kute wykonane są ze stali C45.

 

Kategoria: przemysł, praca