Jak się budować i inne zagadnienia

Zakup mieszkania a kredyty

Zakup mieszkania a kredyty

paź 30, 2018

Niekiedy jedyną możliwością zdobycia własnego mieszkania jest wykorzystanie wsparcia banku, jakie daje kredyt hipoteczny. Niestety, nie każdy może sobie na niego pozwolić. Kiedy można zaciągnąć kredyt? Jakie są aktualnie możliwości?

Podstawowe elementy niezbędne do zaciągnięcia kredytu hipotetycznego

Sytuacja kredytobiorców nieco się zmieniła w ostatnim czasie. Jeszcze niedawno można było otrzymać wsparcie ze strony banku na kwotę niemal 100% wartości inwestycji. Obecnie takie rozwiązania pozostają w sferze niemożliwości.

Jeśli pragniemy kupić mieszkanie na kredyt musimy wykazać, że posiadamy wkład własny oraz zdolność kredytową.

Jaka jest kwota wkładu własnego dla kredytu hipotetycznego?

Współcześnie banki zgodnie określają, że aby dostać kredyt, należy posiadać własne oszczędności. Powinny one stanowić minimum 20% wartości mieszkania, które chcemy nabyć. Im więcej własnych funduszy posiadamy, tym oczywiście niższa będzie kwota kredytu, a przy tym większa staje się zdolność kredytowa. Na czym ona polega?

Co musisz wiedzieć o zdolności kredytowej?

Mówiąc najprościej, zdolność jest to potwierdzenie, że kredytobiorca, bez zmiany trybu życia, jest w stanie bez problemu regularnie i terminowo spłacać raty zaciąganego kredytu. Zdolność jest obliczana każdorazowo, gdy zgłasza się osoba, pragnąca zaciągnąć zobowiązanie na mieszkanie lub dom. Szacuje się ją na podstawie pytań i dostarczonych dokumentów, obrazujących możliwości finansowe kredytobiorcy.

Przede wszystkim musi się on wykazać dochodami oraz stabilnością zatrudnienia. Najlepiej legitymować się umową o pracę na czas nieokreślony. Krótkoterminowe kontrakty, umowy o zastępstwo oraz tak zwane umowy śmieciowe, niestety nie są wiarygodne w oczach banku i nie gwarantują, że klient za 10 lub 15 lat wciąż będzie otrzymywał z jej tytułu wynagrodzenie.

Oczywiście, nikt nie może zapewnić, że takie gwarancje obecnie daje etat, jednakże wciąż jest on uznawany za najbardziej trwałą i stabilną formę zatrudnienia, przekonującą bank.

Oprócz przychodów liczone są również wydatki oraz wielkość gospodarstwa domowego. Bankowcy sprawdzają, czy wnioskujący nie ma już innych zobowiązań, kart debetowych lub kredytowych, a także ile osób pozostaje na jego utrzymaniu, jakie są jego comiesięczne wydatki. Im są one wyższe, tym mniejsza zdolność kredytowa nam przysługuje.

Na wartość zdolności wpływa również czas, na który pragniemy rozłożyć raty oraz, co oczywiste, sama kwota, jaką chcemy od banku otrzymać.

Mieszkanie na kredyt hipoteczny – czy warto?

Kredyty to szybki sposób spełniania marzeń, również o własnym domu. Niestety potrafią one mocno nadwyrężyć budżet domowy, dlatego bierzmy je tylko wtedy, gdy mamy pewność, ze je spłacimy.