Jak się budować i inne zagadnienia

Zbieramy deszczówkę w ogrodzie

Zbieramy deszczówkę w ogrodzie

wrz 30, 2020

Każdy posiadacz ogrodu wie, jak ważne jest podlewanie roślin. Piękny, bujny i zielony ogród to marzenie niemal każdego posiadacza własnego skrawka ziemi. Bez względu na fakt, czy mamy w ogrodzie tylko trawę, grządki warzywne, czy też ozdobne krzewy i drzewa. Każde z nich wody potrzebuje. Najlepiej robić to deszczówką.

Dlaczego deszczówka jest taka dobra?

Deszczówka jest idealna do podlewania ogrodu z wielu względów. Jednym z ważniejszych, na który zwraca uwagę wiele osób jest aspekt ekonomiczny. Woda z wodociągu kosztuje, a wielbiciele gęstych, zielonych trawników potrafią wylać setki litrów wody w jednym sezonie. Deszczówka jest za darmo – wystarczy tylko pomyśleć nad jej efektywnym pozyskiwaniem. Drugim bardzo ważnym aspektem jest fakt, że woda z wodociągu jest bardzo zimna. Wiele roślin tego nie lubi. Z kolei woda, pochodząca z deszczu ma temperaturę otoczenia. Często również stojąc na zewnątrz w zbiorniku jest dogrzewana przez słońce. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że w wodzie deszczowej znajdziemy również sole mineralne i mikroskładniki. Te przydają się również naszym roślinom. W końcu, podlewanie ogrodu, szczególnie w trakcie suszy, jest dalece nie ekologiczne. Każdemu posiadaczowi ogrodu raczej nie jest obojętny stan środowiska również poza jego podwórkiem, więc to powinien być jeden z bodźców, aby wodę deszczową zacząć zbierać.

Jak zbierać deszczówkę?

Deszczówkę można zbierać poprzez podłączenie rynny lub kilku rynien do specjalnego pojemnika. Może to być pojedyncza beczka. Ta jednak posiada dość małą pojemność, więc jeśli mamy wiele kwiatów do podlania i kilkanaście metrów kwadratowych trawnika, to warto zastanowić się nad wkopaniem specjalnego zbiornika podziemnego. Ten może posiadać już kilka tysięcy litrów pojemności. Beczka w zależności od wielkości – tylko kilkaset. Jeżeli jednak decydujemy się na zbiornik naziemny, to mamy duży wybór. Może to być czysta beczka z odzysku lub mauzer. Obie opcje można obudować w taki sposób, że będą stanowiły dekoracyjny element ogrodu. Jeśli postawimy na gotowe rozwiązanie, to mamy do wyboru zbiorniki z tworzywa sztucznego, beczki drewniane, gliniane donice, czy też kwietniki. Wszystkie we wnętrzu mają zbiornik na wodę. Co istotne – należy pamiętać o odpowiednim odwodnieniu. Jeśli deszczu będzie dużo, zbiornik może się przelewać, a nie zawsze podłoże jest odpowiednie dla nadmiaru wody.

Ile to kosztuje?

Koszty zbiorników na deszczówkę zależą od rodzaju oraz wielkości. Proste beczki, metalowe lub z tworzywa możemy już kupić za 120-150 złotych. Bardziej ozdobne, na przykład gliniane do 500 złotych. Mauzery kosztują 500-600 złotych. A bardzo duże zbiorniki naziemne nawet 1000-1200 złotych. Instalacja jest łatwa, więc jeśli sami to zrobimy nic nas to więcej nie kosztuje, chyba że będziemy chcieli dodatkowo zainstalować pompę, do której będziemy mogli podłączyć szlaucha. Jeśli decydujemy się na zbiornik podziemny, który pomieści kilka tysięcy litrów wody i który najczęściej można kupić w całym zestawie, to musimy liczyć się z kosztami rzędu kilku tysięcy. Do tego niezbędne jest wynajęcie koparki do wykopania dołu, umieszczenia zbiornika, a następnie zakopania go. Warto wspomnieć również o tym, że od niedawna funkcjonują dotacje na zbiorniki magazynujące wodę deszczową. Jest ona przyznawana w ramach programu Moja woda.