Jak się budować i inne zagadnienia

O czym warto pomyśleć jak już wspólnie zamieszkamy?

O czym warto pomyśleć jak już wspólnie zamieszkamy?

wrz 22, 2020

Kiedy miłość rozkwita, wiele par decyduje się na wspólne mieszkanie. Często jest to jak wyruszenie w podróż w nieznane. Opuszczamy dotychczasowe, bezpieczne miejsce, w które często już idealnie się wpasowaliśmy. Wspólne zamieszkanie to nie tylko walizka pełna naszych rzeczy. To również ogrom przyzwyczajeń i nawyków, które mogą być bardziej lub mniej akceptowalne przez naszą połowę. Warto zawczasu pomyśleć nad paroma istotnymi kwestiami. Mowa tu o obowiązkach i ich podziale, kosztach oraz przyzwyczajeniach i potrzebach. Nie można się łudzić, że znajdziemy tak idealnego partnera, że nie dojdzie do sprzeczek na tych płaszczyznach.

Podział obowiązków

Obowiązki to jeden z tych aspektów, które mogą prowadzić do spięć w związku. Dlatego warto już na samym początku dogadać się co do ich podziału. Ty nie lubisz sprzątać łazienki, za to ona nienawidzi ciągać za sobą ciężkiego odkurzacza. Sztuka kompromisu to jeden z czynników sukcesu zdrowego związku. Przemyślcie kto co będzie robił. Do podziału jest wiele czynności: pranie, gotowanie, prasowanie, sprzątanie łazienki, kuchni, ścieranie kurzy, a także odkurzanie i mycie podłóg. Omówcie również swoje standardy czystości. Dla kogoś umycie łazienki raz w tygodniu będzie w porządku, a ktoś inny będzie codziennie wlewał do ubikacji środek dezynfekujący. Pomówcie o tym, czego nie lubicie: walające się brudne ubrania, bałagan w szafie, a może niepozmywane naczynia? Obgadajcie jak najwięcej szczegółów, a unikniecie niepotrzebnych nieporozumień.

Koszty

Finanse to drugi z aspektów wspólnego mieszkania, który budzi wiele kontrowersji. Jeśli jesteście małżeństwem, to możecie się zdecydować na model wspólnych pieniędzy tak, jak to robi wiele par. Wszystkie zarobki wpływają na jedno konto i wspólnie decydujecie o ich wydawaniu. Wysiłku nastręczają wszelkiego rodzaju okazje, takie jak np. urodziny. Wyjazd niespodzianka opłacony z góry szybko przestanie być niespodzianką. Uprzedzając tego typu sytuacje, warto zastanowić się nad odkładaniem sobie ze wspólnej puli pieniędzy na prywatne wydatki. Jeżeli jednak chcecie pozostać przy osobnych kontach, to najlepiej policzyć wszystkie koszty. Jeśli już to zrobicie, zastanówcie się, czy możecie to w miarę po równo podzielić? Przykładowo, on płaci za mieszkanie, ona robi zakupy żywieniowe. Jeśli nie, to otwórzcie wspólne konto z dwoma kartami płatniczymi i co miesiąc po równo przelewajcie.

Przyzwyczajenia i potrzeby

Każda osoba, nawet ta bardzo zakochana, potrzebuje czasami samotności i czasu tylko dla siebie. Działa to dobrze nie tylko na związek, ale również na psychikę każdego z nas. Umówcie się, że kiedy będziecie potrzebowali czasu tylko dla siebie, czy to w domu, czy gdzieś na zewnątrz, druga osoba to uszanuje i umożliwi to swojej połówce. Ważnym aspektem są również przyzwyczajenia. Kiedy ty lubisz czytać książkę, leżąc z kubkiem ciepłej herbaty pod kocykiem, pozwól mu również na robienie tego co on lubi. Może lubi biegać, pójść na siłownię, czy chodzi do garażu majsterkować? Szacunek dla wzajemnych pasji i sposobu relaksowania się to kolejny z czynników wpływający na dobrą atmosferę w związku.