Jak się budować i inne zagadnienia

Sposoby na zakup mieszkania

Sposoby na zakup mieszkania

sie 30, 2018

Zakup lub sprzedaż mieszkań często wiąże się ze sporymi emocjami. Niekiedy bywa problematyczne oraz czasochłonne, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na samodzielne działania, bez wsparcia pośrednika. Czy warto szukać mieszkania samodzielnie, czy może jednak lepiej oddać się w ręce specjalistów?

Samodzielny zakup mieszkania – czy warto się męczyć i przeglądać ogłoszenia lub portal?

Trzeba otwarcie przyznać, ze samodzielne poszukiwania oraz finalizacja zazwyczaj wiąże się ze sporym nakładem czasu i energii. Może się zdarzyć, że przewertujemy setki ofert, a później i tak nie do końca będziemy zadowoleni z efektów naszych działań.

Niestety, mało kto spoza branży ma odpowiednią wiedzę, żeby wiedzieć, gdzie szukać, jak szukać oraz jak czytać oferty, żeby nie dać się oszukać już na starcie.

Oczywiście, jeśli chcemy obniżyć koszty zakupu, rezygnacja z usług dodatkowego pośrednika jest jak najbardziej uzasadniona. Należy jednak zastanowić się, czy tak naprawdę w obecnych realiach pełnych zabiegania i intensywnej pracy dysponujemy wystarczającą ilością czasu, który chcemy poświęcić na poszukiwania idealnego lokalu.

Szukanie przestrzeni do życia na własną rękę – portal i ogłoszenia

Jeśli już odpowiedzieliśmy twierdząco, że faktycznie chcemy spędzić kilka tygodni na poszukiwaniach, a później finalizacji transakcji, wówczas trzeba zacząć działać. Pierwszym krokiem powinno być dokładne przewertowanie portali i ogłoszeń w lokalnej prasie oraz na forach.

Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim ustalmy interesującą nas lokalizację oraz parametry mieszkania. Czy chcemy, żeby znajdowało się na parterze, czy na piętrze, w ramach nowego czy starego budownictwa? Postarajmy się wykonać burzę mózgów i zapisać na kartce wszystkie elementy, które powinny dotyczyć naszego wymarzonego mieszkania.

Oczywiście, jeśli mamy w nim zamieszkać z kimś jeszcze, należy cały proces wyboru przeprowadzać wspólnie, aby później uniknąć ewentualnych konfliktów i pretensji.

Gdy już znajdziemy ciekawe oferty, postarajmy się zrobić wstępną selekcję, dokładnie czytając treść ogłoszenia oraz oglądając zdjęcia. Później należy umówić się na spotkania i sprawdzić na ile suchy opis odpowiada temu, co widać w rzeczywistości.

Ostatnim krokiem jest oczywiście negocjacja ceny, a w razie znalezienia porozumienia, finalizacja transakcji oraz podpisanie wszystkich niezbędnych dokumentów.

Dla osoby niewprawionej cały proces może być naprawdę długi i czasochłonny. Warto zatem zastanowić się, czy jesteśmy w stanie się go podjąć i pogodzić poszukiwania z codziennymi obowiązkami.

Współpraca z pośrednikiem

W przypadku współpracy z pośrednikiem, zdecydowanie zmniejsza się ilość obowiązków. Doświadczony profesjonalista ma dostęp do baz danych, w których może bez trudu znaleźć mieszkanie, odpowiadające naszym preferencjom. Później pozostaje głównie obejrzeć kilka propozycji i podjąć decyzję. Z częścią formalności pośrednik również może pomóc.

Każdy musi sam zdecydować, które rozwiązanie jest dla niego lepsze. Samodzielne działanie jest zdecydowanie tańsze, jednak dzięki profesjonaliści oszczędzamy nasz czas.