Jak się budować i inne zagadnienia

Altanka z płyty meblowej krok po kroku

Altanka z płyty meblowej krok po kroku

lis 6, 2021

Płyta meblowa jest świetnym surowcem do budowy przydomowej altanki. Takie zadaszone miejsce idealnie sprawdza się na każdym podwórku czy działce. Znakomicie służy towarzyskim spotkaniom przy grillu czy jako przestrzeń dla samotnego zagłębiania się w lekturę ulubionej książki.

Budowa altanki to wbrew pozorom nic trudnego. Wystarczy dobrać odpowiednie materiały, poświęcić chwilę czasu i skupić się na pracy. Przede wszystkim należy przygotować projekt altanki. Dobrze przemyślany stanie się podstawą wszelkich prac. W projekcie uwzględnić należy wymiary budowy – przy czym dobrze jest wziąć pod uwagę ogólną wielkość działki i zaplanować altankę w takich wymiarach, żeby nie przytłoczyła całości podwórka.

Na altankę dobrze jest poszukać zacisznego miejsca, daleko od ruchliwej ulicy i schowanego przed wzrokiem sąsiadów. Po akceptacji planu altanki przez wszystkich domowników, należy przystąpić do prac. Po pierwsze trzeba przygotować grunt (wytyczyć krawędzie podłogi altany i wykopać dół pod fundamenty), następnie trzeba wykonać plantowanie terenu, czyli utwardzić grunt pod altankę, potem tworzy się szalunek, który powinien wystawać ponad wykopany dół.

Kolejnym krokiem jest wylanie pierwszej warstwy betonu (najlepiej użyć chudego betonu typu B-7,5. Gdy beton wyschnie należy zaizolować fundamenty warstwą bitumiczną i cienką papą izolacyjną. Następnie wylewa się drugą warstwę betonu i po jej wyschnięciu wykonuje izolację pionową.

Tak powstają fundamenty. Do budowy konstrukcji altany i ścianek potrzebne będę słupy drewniane przymocowane do płyty betonowej. Po ich zamocowaniu wznosi się ścianki – przeważnie trzy. Gdy konstrukcja będzie stabilna, pora zabrać się za dach. Po pierwsze należy przygotować szkielet, więźbę dachową. W tym celu obsadza się murłaty łączące zadaszenie ze ścianą, a potem mocuje się do niej krokwie dachowe.

Na tym kończy się budowa altanki. Pozostaje jedynie ostatni etap pracy, czyli wykończenie. W tym etapie układa się materiał wykończeniowy na podłodze. Gdy to będzie gotowe pora na urządzenie wnętrza altanki, umocowanie oświetlenia i umeblowanie.