Jak się budować i inne zagadnienia

Jak praktycznie zaaranżować przestrzeń biurową?

Jak praktycznie zaaranżować przestrzeń biurową?

sty 12, 2019

Przestrzeń biurowa często stanowi miejsce, w którym spędzamy więcej czasu niż we własnym domu. Długie godziny urzędowania w biurze, sprawiają, że powinniśmy szczególnie dbać o wyposażenie naszego kącika pracy. Zwłaszcza wielką wagę trzeba przywiązywać do tego, jakie meble biurowe wybieramy.

Od czego zależy dobór właściwego wyposażenia, które będzie nie tylko praktyczne, ale też ciekawe wizualnie? Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad, na co zwracać uwagę, gdy urządzamy biuro.

Nie wielkość się liczy a ergonomia

Pomieszczenia biurowe miewają rozmaite wielkości. Można dysponować sporym gabinetem albo siedzieć w box’ie w ramach biura w typie otwartym. Każde z tych rozwiązań udaje się odpowiednio zaaranżować. Trzeba tylko nieco inwencji oraz wiedzy, co jest dla nas odpowiednie.

Zacznijmy od życzy tak podstawowej, jak meble biurowe. Można na początek zadać pytanie: „Jakie powinny one być?”. Odpowiedź jest stosunkowo prosta: „Przede wszystkim muszą być wygodne i zapewniać odpowiednie warunki do pracy”.

W jaki sposób rozumiem wygodę i odpowiednie warunki? Przede wszystkim w biurze potrzebujemy wygodnego fotela, który jest w pełni dopasowany do kształtu naszego ciała, pod względem krzywizn, wysokości oraz występowania zagłówka i podłokietników. Gwarantuje to odpowiednią postawę siedzącą przed komputerem, dzięki czemu kręgosłup nie będzie nas bolał po kilku godzinach pracy.

Oprócz fotela musimy mieć również biurko, na którym zamontowano na odpowiedniej wysokości blat. Musi być ono wystarczająco duże, żeby zapewnić odpowiednią odległość oczu od monitora. Biurko powinno dodatkowo posiadać szuflady oraz półki, na których można schować wszelkie biurowe akcesoria, jak notatniki, przybory do pisania, ale też urządzenia biurowe.

Meble biurowe a oświetlenie

Oprócz samych mebli, koniecznie trzeba też pamiętać o oświetleniu. Podstawą jak w każdej aranżacji jest zawsze oświetlenie główne, gwarantujące swobodne przemieszczanie się w ramach pomieszczenia. Poza nim przy biurku musi się też znaleźć lampka do pracy zadaniowej, która dokładnie oświetla powierzchnię roboczą na biurku, nie męcząc przy tym wzroku.

Pamiętajmy, że w miejscach, w których chcemy być aktywni, temperatura barwowa światła powinna należeć do zimnej tonacji, dzięki czemu stajemy się bardziej aktywni i chętni do działania.

***

Aranżowanie biura przypomina meblowanie domu. Należy brać pod uwagę wiele aspektów. I choć w pracy głównie powinniśmy koncentrować się na wykonywaniu obowiązków, warto zadbać o to, żeby nasze biuro było funkcjonalne, wygodne i przyjemne w odbiorze.