Jak się budować i inne zagadnienia

Jak sprawnie sprzedać dom?

Jak sprawnie sprzedać dom?

sie 12, 2018

Sprzedaż nieruchomości często nie należy do najprostszych. Istnieje wiele sposobów działa, choć wszystko zależy przede wszystkim od oczekiwań oraz stanu samego budynku. Jak sprzedawać mieszkania i domy? Przez ogłoszenia czy z pomocą pośrednika?

Jak sprzedawać nieruchomości szybko i sprawnie?

W zasadzie na zadane pytanie powinno się odpowiedzieć: „To zależy”. Stanowi to oczywiście hasło-wytrych, nie mijające się jednak zbytnio z prawdą.

Wycena budynków – co bierze się pod uwagę?

Od czego zależy zatem sprzedaż? Przede wszystkim od jakości samej nieruchomości. Czy dom lub mieszkanie są stosunkowo nowe, w jakim stanie są wszystkie znajdujące się w nim instalacje, jakie inwestycje zostały poczynione. Wszystko to może znacząco podwyższyć lub obniżyć wartość.

Oprócz względów typowo związanych z samym budynkiem, pod uwagę trzeba również brać okolicę. Czy dom znajduje się w przyjemnej i szanowanej dzielnicy, czy może raczej na dość niebezpiecznym i niezbyt przyjaznym osiedlu?

Jak przygotować dom do sprzedaży?

Oprócz stanu domu, liczy się również kompletność dokumentów, warto zatem po podjęciu decyzji o sprzedaży, dokładnie przyjrzeć się wszystkim papierom i skompletować wszystko, co dotyczy danego domu lub mieszkania. Znacząco pomaga to w późniejszych działaniach. Oczywiście, najprostszą opcją jest, gdy dom jest własnością osoby sprzedającej i nie jest objęty żadnymi konfliktami spadkowymi itp.

W przypadku starych zabudowań i gruntów warto również sprawdzić dokładnie na mapach gminnych sam kształt i wymiary działki, na której znajdują się budynki. Niejednokrotnie okazuje się, że w posiadanych dokumentach mogą pojawiać się nawet drobne nieścisłości, które finalnie mogą pokrzyżować plany sprzedażowe.

Ostateczne działania tuż przed sprzedażą

Dom należy oczywiście dokładnie posprzątać, usuwając nadmiar przedmiotów i bibelotów, żeby nie przytłoczyć ewentualnych zainteresowanych. Później należy wykonać zdjęcia. Powinny być one jak najlepszej jakości, pokazujące atuty nieruchomości, oczywiście bez sztucznego ukrywania wszelkich mankamentów. Oszustwo zawsze prędzej czy później wyjdzie na jaw. Nie warto zatem zaczynać od niego negocjacji.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na samodzielne działanie, czy damy ogłoszenia przez agenta, sprzedaż domu może potrwać nawet kilka miesięcy. Nie można zatem nastawiać się na natychmiastowe efekty, gdyż jest wielce prawdopodobne, że srogo się rozczarujemy lub otrzymamy propozycję zdecydowanie poniżej naszych oczekiwań.