Jak się budować i inne zagadnienia

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania?

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania?

gru 12, 2019

Wynajem mieszkania to zazwyczaj spore wyzwanie dla każdego z nas. Jakie pułapki czyhają na nas przy szukaniu tego odpowiedniego ogłoszenia?

Decydując się na wynajem mieszkania należy się zastanowić czy szukamy mieszkania umeblowanego, czy chcemy kupić meble za własne pieniądze. Większość ogłoszeń to mieszkania, które są już umeblowane. Decydując się na wynajem mieszkania w kamienicy, warto pamiętać o tym, że nie ma w nich wind, a często posiadają po kilka wysokich pięter. Bloki natomiast zazwyczaj posiadają windy w nowoczesnym jak i w starszym budownictwie. Warto wiedzieć, w którym roku budynek został wybudowany i czy w najbliższym czasie planowany jest remont bądź modernizacja. Nie zapominajmy zapytać właściciela w jaki sposób mieszkanie jest ogrzewane. Różne rodzaje ogrzewania produkują inne koszty, głównie zimą. Ogrzewanie może być gazowe, elektryczne, choć najczęściej jest z miejskiej sieci. Warto również porównać zestawienie rachunków za ogrzewanie z poprzednich lat.

Najważniejsza jest lokalizacja

Zazwyczaj dla każdego najtrudniejszym wyborem jest wybór lokalizacji w której chcemy mieszka. Należy się skupić na kilku strategicznych punktach, wokół których będzie kręcić się całe nasze codzienne życie. Zwróćmy uwagę na to, gdzie mieści się nasza uczelnia na mapie miasta. Oglądając każde mieszkanie, sprawdź jaka jest jego odległość od uczelni. Nawet najlepszy własny kąt, z którego codzienne dojazdy na uczelnię będą zabierać nam sporo czasu, może okazać się naszą największą zmorą i dużym kłopotem. Jeśli dojeżdżamy do miasta pociągiem lub autobusem, warto pomyśleć jak daleko od dworca chcemy mieszkać. Cotygodniowe podróże z walizkami, wypełnionymi słoikami od mamy mogą być uciążliwe, a nasze miejsce wynajmu w pobliżu dworca okaże się bardzo potrzebne. Codziennie musimy jeść posiłki, dlatego zwróć uwagę czy w pobliżu są sklepy spożywcze lub dyskonty. Z reguły jest to najmniejszy problem, bowiem na każdym osiedlu i przy każdej ulicy dzisiaj znajduje się przynajmniej jeden mały sklep bądź market.

Jakie są koszty wynajmu

Żeby wynająć mieszkanie w przystępnej cenie musimy co nieco się orientować na temat wysokości czynszów najmu na każdym rynku. Ta wiedza pomoże nam zdecydować, na którym osiedlu jest najlepszy stosunek ceny do odległości od uczelni bądź innych potrzebnych nam punktów. Najlepiej poradzić się znajomych, którzy korzystają z wynajmu, oni na pewno podpowiedzą jakich błędów należy unikać. Należy pamiętać, że oprócz czynszu dla właściciela, zwykle do naszych kosztów należą jeszcze opłaty administracyjne do wspólnoty mieszkaniowej a także opłaty za media według ilości zużycia. Musisz również wiedzieć ile wynoszą stałe elementy tych opłat. Porównajmy również wysokość rachunków za media w poprzednich latach i przeliczmy je na osobę, dzięki temu będziemy mogli oszacować nasze przyszłe koszty.

Jeśli już znajdziemy nasze najlepsze mieszkanie i zadomowimy się w nim na stałe, warto podpisać umowę z właścicielem na dłużej, kto wie może po dłuższym okresie znajdziemy nawet miłość swojego życia.