Jak się budować i inne zagadnienia

Z jakimi kosztami musisz się liczyć, gdy decydujesz się na zakup mieszkania lub wynajem mieszkania

Z jakimi kosztami musisz się liczyć, gdy decydujesz się na zakup mieszkania lub wynajem mieszkania

lip 29, 2018

Z jakimi kosztami musisz się liczyć, gdy decydujesz się na zakup mieszkania lub wynajem mieszkania?

Kupno mieszkania to ogromny wydatek sam w sobie. Ale do tego dochodzą dodatkowe koszty i opłaty. To może jeszcze zwiększyć wartość całej transakcji. Koszty te powinieneś uwzględnić jeszcze przed zakupem. Dzięki temu nie spotka Cię przykra niespodzianka finansowa.

Marża, oprocentowanie i ubezpieczenie

Banki przy kredycie hipotecznym mogą stosować różne opłaty dodatkowe. Oprócz oprocentowania dochodzi także marża banku, która również określana jest w procentach. Niekiedy także stosowane jest ubezpieczenie niskiego wkładu. Możesz także wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które zabezpieczą Cię w przypadku gdy np.: nie będziesz mógł płacić rat z powodu trudności finansowych.
Gdy decydujesz się na kredyt zwróć uwagę na RRSO. Dzięki temu dowiesz się, jak wysoka będzie rata, ale przede wszystkim jak wysokie są opłaty dodatkowe. Im RRSO jest wyższe, tym większe są opłaty dodatkowe. Możesz tego uniknąć porównując różne oferty.

Wynagrodzenie notariusza (i ewentualnie prawnika)

Przy podpisaniu umowy konieczna jest obecność notariusza. Nie tylko czuwa on nad prawidłowością transakcji, ale sporządza on także akt notarialny. Jest to ważny dokument który potwierdza, że to właśnie Ty jesteś obecnie właścicielem nieruchomości. W takim przypadku możesz mieć pewność, że umowa jest zgodna z prawem. Podobnie jest w przypadku, gdy decydujesz się na wynajem mieszkania. Wówczas umowę też jest lepiej podpisać u notariusza.
Wynagrodzenie notariusza jest uzależnione od wartości mieszkania. Dodatkową kwotę zapłacisz za odpisy aktu notarialnego. Może być on wymagany w banku lub w Urzędzie Skarbowym, a także w spółdzielni mieszkaniowej.
Możesz także zdecydować się na usługi prawnika, który skontroluje prawidłowość umowy, a także sprawdzi status prawny mieszkania. Może także przeprowadzić całą transakcje jako Twój pełnomocnik, gdy ty np.: będziesz znajdował się za granicami kraju. Stawki prawnika uzależnione są od stopnia skomplikowania sprawy.

Podatki

Jeżeli kupujesz mieszkanie na rynku wtórnym konieczne jest odprowadzenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek w tym przypadku wynosi 2% od zapłaconej kwoty.
Należy także zapłacić podatek od ustanowienia hipoteki. Zwykle jest to wymagane przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Taki podatek wynosi 0, 1% wartości nieruchomości.

Opłaty sądowe

W przypadku hipoteki musisz liczyć się z opłatami sądowymi dotyczącymi księgi wieczystej. Jeżeli mieszkanie nie miało
takiej księgi, jej założenie kosztuje 60 zł. Wpis dotyczący zmiany właściciela to kolejne, czyli wskazujący na zakup mieszkania to kolejne 200 zł. Jeżeli konieczne są kolejne wpisy, również zapłacisz 200 zł.