Jak się budować i inne zagadnienia

Oczka wodne – jak połączyć piękne z pożytecznym

Oczka wodne – jak połączyć piękne z pożytecznym

sie 7, 2020

Pogoda w Polsce z roku na rok sprawia coraz większe kłopoty. Bardzo lekkie zimy z małą ilością śniegu, po których przychodzą kolejne suche miesiące, przeplatane bardzo gwałtownymi deszczami. W Polsce magazyn uje się jedynie niewielką część wód odpływowy co tylko w małym stopniu rozwiązuje możliwe problemy, takie jak powódź czy susza. Jednym z możliwych rozwiązań tego problemu jest masowa retencja wody, nie tylko przez duże zbiorniki, ale też przydomowe oczka wodne, które można zbudować w każdym nawet niewielkim ogrodzie.

Budowa oczka wodnego od postaw

Zanim po raz pierwszy wbijamy łopatę w ziemię i przystąpimy do budowy oczka wodnego, dobrze wszystko na spokojnie zaplanować. Warto jeszcze przed pierwszymi pracami wybrać najbardziej odpowiadający nam kształt oczka wodnego. Wciąż najbardziej popularnymi kształtami są koło (elipsa), serce, nerka czy uniwersalny i prosty w budowie prostokąt. Na wczesnym etapie lepiej pomyśleć także gdzie umieścimy rośliny oraz czy chcemy wyposażyć oczko wodne w ewentualną kaskadę lub pompę i urządzenie filtrujące.

Po wstępnych planach można przystąpić do kolejnego etapu budowy oczka wodnego – przygotowanie wykopu. Od nas zależy jak głęboki będzie zbiornik. Najlepiej stopniować głębokość oczka i przygotować strefę bagienną – to ułatwi późniejszą aranżację oczka wodnego. Jednak surowy wykop nie jest jeszcze gotowy na to aby wyłożyć go folią do oczek wodnych. Podłoże trzeba przygotować tak, aby uniknąć uszkodzeń folii przez wiele sezonów – należy usunąć wszystkie korzenie i kamienie. Warto zabezpieczyć powierzchnie geowłókniną drenażową. Kolejnym etapem jest wyłożenie całego wykopu specjalną folią do oczek. To dalej najbardziej popularny sposób budowy oczek wodnych – nie ma się co dziwić! Folia PCV lub geomembrana EPDM dobrej jakości są odporne na uszkodzenia mechaniczne, trudne warunki pogodowe i promieniowanie UV. Po dokładnym umieszczeniu folii do oczek wodnych w wykopie można przystąpić do finalnego etapu budowy – napełniania oczka wodą i tworzenia ozdobnej kompozycji, która pięknie ożywi nasz ogród i nada mu niepowtarzalny charakter. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie na stromych zboczach oczka wodnego mat kokosowych, które pozwolą na dodatkowe osadzenie zbiornika roślinami.

Program “Moja woda”

Polska należy do grupy państw o najmniejszych zasobach wody w całej Europie. Na jednego Polaka przypada trzy razy mniej wody niż na przeciętnego Europejczyka. To realny problem, który potrzebuje konkretnych rozwiązań. Jednym z proponowanych pomysłów jest gwałtowne zwiększenie retencji w Polsce. W odpowiedzi na konieczność gromadzenia wód odpływowych polski rząd w 2020 roku uruchomił program “Moja woda”. Inicjatywa Ministerstwa Klimatu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozwala na ubieganie się o dotacje na budowę przydomowych instalacji zatrzymujących wody opadowe lub roztopowe. Każdy kto złoży wniosek o udział w projekcie, może otrzymać dofinansowanie w wysokości do 5 tysięcy złotych. Jednak program wymaga od każdego beneficjenta minimum 20% wkładu własnego. Wnioski o dotacje można składać od początku lipca 2020 roku.

Przewidziane wsparcie obejmuje zarówno zakup materiałów na oczka wodne oraz ich montaż. Realizacja programu przewidziana jest aż na cztery lata – do końca 2024 roku.

Oczko wodne to dobry wybór!

Oczko wodne to jednocześnie oryginalna i ciekawa ozdoba ogrodu, i mini zbiornik retencyjny, który pozwala łagodzić skutki zarówno powodzi jak i suszy. Oczka wodne, tak samo jak duże zbiorniki wodne, poprawiają bilans wodny okolicy, niwelując tym samym skutki deficytu wody.

Budowa oczka wodnego to idealny pomysł na ożywienie nawet niewielkiego ogrodu i stworzenie urokliwego miejsce do wypoczynku.