Jak się budować i inne zagadnienia

Jak działa kocioł 5 klasy?

Jak działa kocioł 5 klasy?

lip 18, 2020

W związku z wprowadzeniem przepisów dotyczących emisji CO2, od 01 lipca 2018 obowiązują nowe normy dotyczące sprzedaży kotłów na paliwo stałe. Od tego czasu w sklepach dostępne są minimum kotły 5 klasy . Wcześniejsze piece o dużo gorszych parametrach musiały odejść do lamusa. Nie dotyczy to urządzeń pozostających w trakcie eksploatacji.

 

Kotły 5 klasy są to nowoczesne urządzenia grzewcze spełniające rygorystyczne parametry ekologiczne. Przed podjęciem decyzji o zakupie kotła trzeba dobrze oszacować jego dopasowanie do potrzeb budynku. Zakup przewymiarowanego pieca skutkuje tym, że nie pracuje on z mocą nominalną w momencie, kiedy sprawność i czystość spalania jest najlepsza. Należy przygotować również odpowiednie miejsce do jego umieszczenia, ponieważ do niektórych można dokupić zasobnik wody grzewczej, który pracuje jako akumulator ciepła. Kocioł co 5 klasa jest dużo większy, ze względu na zawartość zawirowaczy, potrzebnych do polepszenia wymiany ciepła od spalin do wody kotłowej. Oprócz tego wytwarzają dużo mniej niebezpiecznych pyłów i posiadają większą sprawność i są dużo łatwiejsze w obsłudze. Najpopularniejszym paliwem jest węgiel i drewno w szczapach, trochę rzadziej stosowanym jest pellet. Najlepsze efekty spalani osiąga się poprzez specjalizację paliwa. Dlatego w piecu na węgiel ekogroszek najlepiej nie korzystać z pelletu, ponieważ nie osiągnie się zamierzonego efektu cieplnego i odwrotnie. W związku z tym przed zakupem urządzenia należy dokładnie przemyśleć jakie paliwo będzie najkorzystniejsze.

Jak palić w kotle 5 klasy?

Kotły 5 klasy na ekogroszek występują w wersji automatycznej, bezobsługowej z podajnikiem automatycznym. Jest to wyjątkowo komfortowe rozwiązanie dla osób zajmujących się ich serwisem. Wybierając węgiel do spalania, należy zdawać sobie sprawę, że możliwe jest tylko wykorzystanie go w postaci ekogroszku, ponieważ piec nie posiada rusztu awaryjnego, na którym mogłoby się spalać cokolwiek innego. Na rynku dostępny jest również kocioł na pellet 5 klasa , który jest równie wydajny i ekologiczny. Piece tego typu nie są tani e, ale późniejsza eksploatacja wynagrodzi pierwszą inwestycję. Sprawność tego typu ogrzewania jest bardzo wysoka i waha się od 88-90%, dlatego można być pewnym, że inwestycja zwróci się po pewnym czasie. Kocioł 5 klasy na ekogroszek wyposażony w zasobnik pozwala rozpalić go na początku sezonu, a wygasić dopiero na wiosnę, natomiast ten na pellet pracuje samoczynnie. Jest to wyjątkowo komfortowa sytuacja dla użytkowników. Temperaturę wody kotłowej reguluje sterownik, natomiast dokładne przystosowanie procesu spalania do warunków panujących zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz daje gwarancję oszczędnego gospodarowania opałem. Niektóre kotły posiadają system półautomatycznego czyszczenia, co jest dużym ułatwieniem dla korzystających. Kotły 5.klasy są dużo droższe od ich poprzedników, a z dodatkowym osprzętem kosztują jeszcze więcej. Warto skorzystać z dofinansowań, które proponują lokalne instytucje samorządowe, ponieważ obecnie wiele z nich oferuje dodatki na termomodernizację budynków.