Jak się budować i inne zagadnienia

Jak wykorzystać fototapety w modnych wnętrzach?

Jak wykorzystać fototapety w modnych wnętrzach?

lis 12, 2018

Pięknie udekorowane mieszkanie jest chlubą gospodarzy domu. Ostatnie lata przynoszą szereg rozwiązań, które gwarantują znalezienie stylu, który wpasuje się w nasze indywidualne gusta. Wśród najmodniejszych obecnie rozwiązań ponownie znalazły się fototapety na ścianę. Jak je stosować i w jakim stylu sprawdzą się najlepiej?

Krótka historia fototapety

Każdy spotkał się z nią przynajmniej raz w życiu. W latach 90. ubiegłego wieku cieszyła się największym zainteresowaniem klientów indywidualnych oraz dekoratorów wnętrz. Wówczas do ulubionych motywów należały rozległe pejzaże, które wypełniały wszystkie ściany w pomieszczeniu.

Aktualny sezon to prawdziwy renesans tego typu wykończenia ścian. Pozwala ono uzyskać spektakularne efekty, o niezmiernie dekoracyjnym charakterze, który nadaje nowoczesny wygląd każdej przestrzeni. Aby taki efekt osiągnąć, trzeba jednak umiejętnie wykorzystać możliwości, jakie dają fototapety na ścianę.

Jakie fototapety są obecnie modne?

Współczesne fototapety często nawiązują do dawnych wzorów. Wciąż pojawiają się i królują wszędobylskie pejzaże. Są one jednak potraktowane w nieco inny sposób. Obecne zdjęcia stawiają na geometryzację kompozycji, silne zaznaczenie perspektywy oraz widoczny rytm, powtarzających się elementów – mogą to być wieżowce, drzewa w parku lub łodygi bambusa na azjatyckim polu. Każdy z tych przykładów pomaga otrzymać ciekawe aranżacje, pasujące do różnych styli wnętrzarskich.

W jakim stylu sprawdzają się fototapety?

Obecnie tapety jako takie są jednym z najgorętszych trendów sezonu. Wykorzystuje je art deco, w pięknych geometrycznych kompozycjach. Wersje fotograficzne również stają się coraz popularniejsze.

Często pojawiają się choćby w stylu eko-architektury oraz w związanych z nim nurtach skandynawskich. Są to aranżacje stawiające na naturalność, więc widoki drzew oraz pięknej przyrody są jak najbardziej wskazane.

Nieco inaczej do zagadnienia podchodzi globalny nomada, czyli eklektyczny styl światowych obieżyświatów, kolekcjonujących pamiątki z różnych kontynentów. W takich wnętrzach idealnie sprawdzają się widoki egzotycznych miast lub niewielkich miasteczek z motywami etno.

Co daje fototapeta we wnętrzu?

Fototapety niosą ze sobą szereg zalet. Przede wszystkim w łatwy i naprawdę tani sposób pozwalają diametralnie odmienić każdą przestrzeń. Sprawiają ponadto, że powiększa się ona optycznie, otwierając na perspektywę odległego widnokręgu, widocznego na fotografii. Wielobarwne fotografie dodatkowo dekorują i przyciągają uwagę, stając się najważniejszym akcentem całej aranżacji.