cze 29, 2018
4 Porady dla osób biorących kredyt mieszkaniowy i kredyt na budowę domu
Kredyt mieszkaniowy to duże i niezwykle ważne zobowiązanie. Jego zaciągnięcie wiąże się też z ważną życiową decyzją – zakupem własnego mieszkania. Podobnie jest, gdy myślisz o własnym domu i bierzesz kredyt na budowę domu Co należy wiedzieć, decydując się na tak ogromny krok?
Porównaj oferty
Zanim weźmiesz kredyt koniecznie porównaj oferty z różnych banków. Nie musisz bowiem brać kredytu w banku w którym masz konto. Sprawdź, który bank ma najkorzystniejsze oprocentowanie i najniższą marżę. To oznacza różną wysokość raty kredytu. Wiedz też, że każdy bank ma indywidualne kryteria dla zdolności kredytowej. To oznacza, że w jednym banku możesz nie mieć zdolności kredytowej, a w innym już tak. Może także się okazać, że w każdym z banków będziesz mógł wziąć inną kwotę kredytu.
Dopasuj mieszkanie do swoich możliwości kredytowych
Najpierw sprawdź swoją zdolność kredytową, a potem dopiero szukaj mieszkania. Niestety, możliwe, że będziesz musiał pogodzić się z ustępstwami, np.: znaleźć mieszkanie na peryferiach lub kupić nieruchomość z drugiej ręki. Tak samo jest z domem. Być może będziesz musiał wziąć kredyt na budowę domu mniejszego, niż pierwotnie zakładałeś. To jednak uchroni się przed nadmiernymi wydatkami lub wręcz wpadnięciem w spiralę długów, która najczęściej kończy się bankructwem. Taka właśnie sytuacja – zaciąganie zobowiązań ponad możliwości – stało się jedną z przyczyn kryzysu z roku 2007
Weź ile potrzebujesz, a nie ile możesz
Ten punkt łączy się z poprzednim. Pamiętaj, że nie musisz wykorzystywać w pełni Twojej zdolności kredytowej. Biorąc kredyt zastanów się, czy przez cały okres spłaty – 25 lat – będziesz mógł sobie pozwolić na wysokie raty. Bierz pod uwagę możliwość zmniejszenia się zarobków, czy zwiększenia Twoich wydatków, np.: przy okazji pojawienia kolejnego członka rodziny. Zwróć też uwagę na koszty utrzymania samego mieszkania, jak choćby czynsz. Im droższa nieruchomość, tym czynsz, czy inne koszta mogą być wyższe.
Zabezpiecz się na czarną godzinę
Pamiętaj, że kredyt, zwłaszcza o tak długim okresie kredytowania jak kredyt mieszkaniowy to duże ryzyko. Zbuduj sobie zabezpieczenie. To ważne, ponieważ brak wpłat rat może mieć poważne konsekwencje, włącznie z zajęciem komorniczym mieszkania.
Przede wszystkim rata nie może pochłaniać wszystkich oszczędności, które zwykle zostają Ci na koniec miesiąca. Musisz pozostawić margines bezpieczeństwa choćby na nieprzewidziane wydatki. Dobrze jest także mieć większe oszczędności, które pomogą Ci się utrzymać np.: gdy stracisz pracę. Jeżeli to nie jest możliwe przygotuj plan B, np.: zastanów się czy nie możesz podjąć dodatkowej pracy, gdy nastąpią trudności finansowe.
Najnowsze komentarze