Jak się budować i inne zagadnienia

Kredyty hipoteczne a możliwości młodych Polaków na zakup mieszkania

Kredyty hipoteczne a możliwości młodych Polaków na zakup mieszkania

lis 2, 2018

Choć wydawać się może inaczej, wzięcie kredytu hipotecznego bynajmniej nie jest tak bardzo proste, na pewno nie dla każdego. Aby otrzymać wsparcie od banku, trzeba przedstawić szereg dokumentów, jak umowa o pracę, historia kredytowa, informacje o aktualnych zobowiązaniach. Pozwala to bankierom określić, jak wysoką mamy zdolność kredytową.

Kredyt hipoteczny – kto może go dostać?

Sama historia kredytowa to tylko jeden z elementów wpływających na określenie zdolności kredytowej. Analitycy bankowi dokładnie badają przedstawiane przez nas dokumenty i analizują na ile jesteśmy w stanie poradzić sobie z nowym zobowiązaniem. Sprawdzają nasze przychody, wydatki comiesięczne, ilość osób, które mamy na swoim utrzymaniu, a także analizują, czy jesteśmy w stanie spłacić wnioskowaną kwotę w czasie, na który pragniemy zaciągnąć kredyt.

Jeśli nie jesteśmy do końca pewni, czy posiadamy odpowiednią zdolność kredytową, warto samodzielnie sprawdzić ją wstępnie, zanim jeszcze wybierzemy się na rozmowę do banku. Znacząco pomoże to określić nasze możliwości, a także oszczędzi czas nasz i bankowców.

Wkład własny – niezbędny element, żeby dostać wsparcie od banku

Czasy gdy można było otrzymać niemal 100% wartości inwestycji dawno minęły. Obecnie banki wymagają od osób starających się o kredyty, aby wykazały się wkładem własnym o wartości nie mniejszej niż 20% wartości mieszkania, które chcemy kupić. W niektórych, bardzo szczególnych przypadkach istnieją możliwości delikatnego obniżenia tej kwoty, jednakże nie dotyczy to wszystkich.

Dlatego też należy bezwzględnie posiadać oszczędności, jeśli chcielibyśmy kupić własne mieszkanie. Osoby, które nie posiadają takiego zabezpieczenia, powinny wstrzymać się z decyzją o zakupie do czasu, gdy będą w stanie odłożyć wyżej wspomnianą kwotę.

Koniec Rodziny na Swoim

Przez pewien czas młodzi Polacy mogli ubiegać się o rządowe wsparcie, najpierw udzielane w ramach programu Rodzina na swoim, później Mieszkanie dla młodych. Programy te były formą możliwości dla osób młodych, startujących dopiero w dorosłe życie, aby otrzymać kwotę wymaganą na wkład własny, jako dofinansowanie od państwa. Niestety ostatni wnioskodawcy mogli skorzystać z takiej opcji na początku zeszłego roku. Obecnie nie ma w planach kolejnych edycji takich dofinansowań.

Kredyt hipoteczny – wsparcie czy kula u nogi?

Kredyt na mieszkanie może być wielkim obciążeniem, zwłaszcza gdy przeszacujemy nasze możliwości. Dlatego też należy podchodzić do niego z rozsądkiem i zaciągać zobowiązania tylko wówczas, gdy wiemy, że jesteśmy w stanie je spłacać.