Jak się budować i inne zagadnienia

Planowanie instalacji elektrycznej

Planowanie instalacji elektrycznej

lip 2, 2021

Instalacja elektryczna w naszym domu

Prąd w naszych domach jest obecny od wielu dziesiątków lat. Jest to coś do czego przyzwyczailiśmy się tak bardzo, iż w momencie tymczasowego braku prądu jesteśmy zwykle bezradni. Nie możemy wówczas użyć wielu sprzętów, nie możemy wykonać wielu zadań, a w nocy jesteśmy skazani na świece by rozjaśnić pomieszczenie. Prąd jest zatem podstawowym udogodnieniem naszej ludzkości. Obecnie instalacje elektryczne w naszych domach różnią się znacznie od tych, które znajdziemy w starym budownictwie. Warto o tym pamiętać projektując instalację elektryczną w domu. Fachowy elektryk podpowie nam jakie rozwiązania warto zastosować w naszym domu, by był jak najbardziej funkcjonalny.

Jak zaplanować instalację elektryczną

W naszych domach i mieszkaniach posiadamy coraz więcej urządzeń na prąd. Są to zarówno sprzęty stacjonarne, takie jak lodówka, zamrażarka, zmywarka, pralka czy piekarnik, jak i mniejsze sprzęty takie jak czajnik, ekspres do kawy czy blender. Wszystkie te sprzęty by działać potrzebują dostępu do prądu. Obok sprzętów, które na stałe potrzebują połączenia do prądu musimy posiadać również wiele gniazdek, by móc podłączyć telefon do ładowania, podłączyć komputer, odkurzacz podczas sprzątania czy też inne urządzenie mobilne. Nie ma nic gorszego niż źle zaprojektowana instalacja elektryczna, gdzie gniazdek elektrycznych jest za mało i musimy posiłkować się rozgałęziaczami i przedłużaczami. Dobrze zaplanowana elektryka uchroni nas przed szpecącymi kablami oraz pozwoli w pełni cieszyć się pomieszczeniem. Przed przystąpieniem do planowania instalacji elektrycznej należy zastanowić się jakie przedmioty i sprzęty będą ustawione w danym pomieszczeniu. Jak się okazuje już na etapie planowania elektryki musimy wiedzieć gdzie w salonie stanie kanapa, a gdzie telewizor, gdzie w kuchni będzie lodówka, a gdzie zmywarka oraz gdzie będzie nam wygodnie podłączyć odkurzacz podczas sprzątania w domu. Dobrze zaplanowana elektryka sprawi, że dom stanie się bardziej funkcjonalny.

Jakie produkty będą nam potrzebne

Niewątpliwie kwota jaką musimy przeznaczyć na artykuły elektryczne zaskoczy niejedną osobę. Okazuje się bowiem, że chociaż najtańsze gniazdko elektryczne kosztuje kilkanaście złotych to zakup gniazdek do całego domu czy mieszkania to nie lada inwestycja. Należy to uwzględnić planując budżet na remont czy budowę domu, by się nie zaskoczyć. Dlatego jeśli ogranicza nas budżet możemy na tych artykułach oszczędzić. W miejscach, gdzie gniazdka będą niewidoczne warto postawić na podstawowe modele. Natomiast w miejscach bardziej reprezentacyjnych możemy kupić modele droższe, bardziej ozdobne, które będą stanowiły dekorację ściany. Jeśli jednak nie chcemy wydawać dużej ilości pieniędzy na gniazdka i włączniki elektryczne warto postawić na proste, klasyczne białe modele. Są to modele ponadczasowe, zawsze dobrze wyglądają i nie będą się rzucały w oczy. Białe gniazdka to klasyka i nie powinny nikogo dziwić.