gru 18, 2021
Zastanawiasz się, którą pompę ciepła wybrać? Porównaj oba rodzaje i wybierz najlepsze rozwiązanie dla siebie. W tym celu przeczytaj poniższy tekst i poznaj wady i zalety pompy ciepła monoblok oraz pompy ciepła split. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale zadbasz też o środowisko.
Pompy ciepła Szczecin – firma instalacyjna
Jaką pompę ciepła wybrać? Odpowiedź na to pytanie znają specjaliści z firmy Qborg, znanej wcześniej pod nazwą Twój-Instalator Szczecin. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, odwiedź ich stronę internetową (qborg.pl), dowiedz się więcej na temat pompy ciepła i zleć jej montaż doświadczonemu zespołowi z firmy Qborg.
Pompa ciepła to ekologiczne, tanie i bardzo wydajne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Zanim jednak zamontujesz je w swoim domu, przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jaką pompę ciepła wybrać.
Czym jest pompa ciepła i jak działa
Pompy ciepła pobierają ciepło z zewnątrz budynku, przetwarzają je i dostarczają do instalacji ogrzewającej pomieszczenia i wodę użytkową.
Pompa ciepła działa dzięki dostępowi do powietrza i wody, a także energii elektrycznej. Obecnie na rynku możesz kupić dwa rodzaje pomp ciepła, czyli split i monoblok. Firma Qborg (qborg.pl) specjalizuje się w montowaniu obu tych produktów i na pewno doradzi ci najlepsze rozwiązania zgodnie z twoimi potrzebami oraz możliwościami. Niemniej, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat obu, aby podjąć najlepszą decyzję.
Gruntowa pompa ciepła – wady i zalety
Pompa ciepła monoblok pobiera ciepło z powietrza lub z gruntu. Jest to zazwyczaj pojedyncze urządzenie, zmontowane w fabryce, które nie wymaga żadnych dodatkowych prac. Oznacza to, że montaż pompy ciepła monoblok jest szybszy i prostszy.
Pompy ciepła monoblok nie wymagają żadnych rejestracji, co także przemawia za ich wyborem.
Minusami pompy ciepła monoblok są jedynie wyższa cena zakupu urządzenia oraz umieszczenie instalacji na zewnątrz budynku, przez co może dochodzić do utraty ciepła. Warto jednak przemyśleć wszystkie „ZA” oraz „PRZECIW”, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie.
Powietrzna pompa ciepła – wady i zalety
Pompa split, czyli powietrze-woda, pozwala na czerpanie ciepła z atmosfery, transportowanie go do instalacji oraz wykorzystywanie go do podniesienia lub obniżenia temperatury w całym budynku, z jednoczesnym podgrzewaniem wody użytkowej.
Za pompą ciepła typu split przemawiają przede wszystkim ich niskie ceny. Nie jest to jednak jedyny czynnik, który powinieneś brać pod uwagę, w tym przypadku.
Pompa ciepła split składa się z minimum dwóch elementów (dwa urządzenia połączone układem), przez co wymaga więcej pracy przy montażu oraz późniejszych, częstych kontroli ich szczelności. Wynika to z faktu, że jeden z elementów znajduje się na zewnątrz budynku. Co więcej, przed zamontowaniem pompy ciepła split trzeba mieć na to odpowiednie pozwolenie.
Rejestracji dokonuje się w Centralnym Rejestrze Operatorów, a po uzyskaniu zgody można bezzwłocznie rozpocząć montaż pompy ciepła split, np. z pomocą firmy Qborg (qborg.pl). To jednak nie koniec. Pompy ciepła split muszą bowiem przechodzić coroczne kontrole dotyczące szczelności. Oznacza to więcej problemów, kosztów oraz wizyt w urzędach.
Z drugiej strony, pompy ciepła split nie tracą tak wiele ciepła, jak pompy ciepła monoblok. Wynika to z faktu, że pompa ciepła monoblok znajduje się poza budynkiem.
Co łączy pompy ciepła split i monoblok
Obie instalacje sanitarne działają na podobnych zasadach, czyli pobierają ciepło z zewnątrz, dostarczają je do środka, jednocześnie usuwając wychłodzone powietrze poza budynek. Po drugie, oba rodzaje pomp ciepła mają dużą wydajność, oferując satysfakcjonujące współczynniki COP. I na koniec, obie propozycje znakomicie nadają się do zasilania ogrzewania podłogowego, ogrzewania tradycyjnego (kaloryfer), chłodzenia pomieszczeń w upalne dni oraz ogrzewania CWU, czyli wody użytkowej.
Warto też zaznaczyć, że obie pompy ciepła mają układ chłodniczy, generują podobne parametry i podobnie hałasują.
Pompy ciepła do domu jednorodzinnego
Jak obliczyć potrzebną moc pompy ciepła? To proste! Pomnóż powierzchnię swojego domu przez zapotrzebowanie na energię, wynoszące około 40-50 W/m do kwadratu.
W razie wątpliwości, odwiedź też stronę qborg.pl i skorzystaj z pomocy firmy Qborg.
Najnowsze komentarze