Jak się budować i inne zagadnienia

Dermatologia – podstawowe informacje

Dermatologia – podstawowe informacje

lip 21, 2019

Dermatologia, czyli dziedzina medycyny, która zajmuje się badaniem funkcji i struktury skóry. Dotyczy ona także schorzeń skóry, chorób ogólnoustrojowych. Dermatologię można podzielić na dermatologię doświadczoną czy kliniczną. Dermatologia doświadczona polega na poznawaniu struktury oraz mechanizmów funkcjonowania skóry. Dermatologia kliniczna zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób skóry. Dermatologia jest powiązana m.in z kosmetologią, wenerologią, medycyną estetyczną, chirurgią skóry, psychodermatologią. Kosmetologia jest nauką medyczną zajmującą się badaniem i pielęgnowaniem skóry za pomocą środków kosmetycznych. Uwzględnia ona skórę, paznokcie i włosy. Wenerologia, czyli dziedzina zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem chorób przenoszonych drogą płciową. Medycyna estetyczna, czyli dyscyplina medyczna, która dba o zdrowy wygląd ciała. Dermatochirurgia, czyli chirurgia skóry obejmuje ogół działań chirurgicznych związanych z leczeniem chorób skóry i tkanki podskórnej. Psychodermatologia, dziedzina odpowiedzialna za przypadki współwystępowania objawów psychotologicznych. Związanymi z symptomami skórnymi, której celem jest pomaganie pacjentom z problemami psychologicznymi.

Słów więcej na temat dermatologii

Dermatologia bada przyczyny chorób skóry. Poszukuje sposobów leczenia. Tytuł specjalisty dermatologa może uzyskać lekarz medycyny. Dermatologia obejmuje choroby skóry, wiedzy alergologicznej, zaburzeń rozwojowych skóry, zasad leczenia zewnętrznego chorób skóry, roli wirusów w etiologii, laseroterapii, podstaw kosmetologii. Dermatolog diagnozuje przyczyny zmiany skórnej. To on jest odpowiedzialny za odpowiednie leczenie. To również specjalista w zakresie dermatologii. Zajmuje się on funkcjonowaniem skóry oraz jej chorobami. Lekarz dermatolog bada skórę. Wyróżnia się dziedziny dermatologii, czyli dwie podstawowe specjalności. Mowa o dermatologii klinicznej i doświadczalnej. Pierwsza z nich polega na badaniu skóry. Tymczasem dermatologia kliniczna diagnozuje i leczy choroby skórne. Dermatologia dziecięca jest dziedziną zajmującą się chorobami skórnymi u dzieci. Kosmetologia to przede wszystkim leczenie konkretnymi lekami oraz zabiegami kosmetycznymi. Dermatolog podczas pierwszej wizyty przeprowadza dokładne badanie za pomocą dermatoskopu. To urządzenie z wbudowaną lampką. Dermatoskopia jest wykorzystywana w celu kontroli znamion barwnikowych. Dermatolog może zlecić wymaz ze skóry, jeśli podejrzewa, że za daną chorobę odpowiadają bakterie. Dodatkowo może skierować na badania krwi. Jeśli zmiany skórne mają charakter alergiczny, lekarz kieruje na testy alergiczne.

Czym się charakteryzuje dermatologia estetyczna oraz dziecięca?

Dermatologia estetyczna wykorzystuje zdobyte dokonania w dermatologii. Pozwala ona na zatrzymanie procesów starzenia się skóry. W dermatologii estetycznej stosuje się peelingi, mezoterapię igłową oraz wypełniacze. Natomiast dermatologia dziecięca jest dziedziną wymagającą wiedzy oraz doświadczenia. Warto zauważyć, że skóra dzieci posiada odmienną budowę w porównaniu do skóry osoby dorosłej. Dermatologia dziecięca leczy wiele schorzeń. Mowa o łojotokowym zapaleniu skóry, łuszczycy, atopowym zapaleniu skóry, wypryskach czy schorzeniach o podłożach bakteryjnych.