Jak się budować i inne zagadnienia

Czy wynajem garażu się opłaca?

Czy wynajem garażu się opłaca?

gru 30, 2019

Inwestycja w nieruchomości dzisiaj nie ogranicza się już tylko do rynku mieszkaniowego. Jednym z opłacalnych sposobów jest wynajmowanie garażu na samochody, który może przynieść zyski dla każdego. Ale czy tego typu inwestycja jest faktycznie opłacalna?

 

Jednym z największych plusów wynajmu garażu jest fakt, że nie musimy dysponować aż tak dużymi kwotami, jak w przypadku kupna mieszkania czy domu. Ceny garaży i miejsc parkingowych wahają się pomiędzy 10 a 20 tysięcy złotych. W dużej mierze ceny mogą być zależne od danej lokalizacji w której nieruchomość się znajduje. Dla przykładu w “najlepszych” dzielnicach Warszawy na miejsce postojowe niekiedy trzeba przeznaczyć nawet 60 tys. zł. Ale już na obrzeżach miasta kwota ta może być średnio sześciokrotnie niższa. Jeżeli łączna suma naszych wszystkich oszczędności zamyka się w kilkunastu tysiącach, taka inwestycja może okazać się dla nas zbyt ryzykowna.

 

Miejsce do parkowania samochodu nie musi być regularnie remontowane, aby wciąż było jak najbardziej korzystne dla potencjalnych najemców. Trudno też w takim miejscu cokolwiek zdewastować, w odróżnieniu do wynajmowanego mieszkania. Koszty za ewentualne naprawy spoczywają zaś z reguły na barkach administratora budynku, w którym dzielimy miejsce parkingowe – koszty dzielimy na wszystkich najemców miejsc do parkowania. Tak więc tego pomieszczenia nie trzeba cały czas doglądać, odchodzi nam też np. spisywanie liczników. Często nasza obecność jest zbyteczna nawet przy oglądaniu miejsca garażowego przez chętnych na jego wynajem. Zazwyczaj wystarczy podać swój numer, aby zainteresowany mógł poczekać, aż ktoś akurat będzie wyjeżdżał z naszego garażu lub poprosić ochroniarza o jej otwarcie, aby zobaczyć miejsce najmu. Czasami zdarza się tak, że umowę podpisuje się bez oglądania, jeżeli wszystkie miejsca postojowe są takie same.

 

Zgodnie z różnymi przepisami i normami garaż jest lokalem użytkowym, ale ustawa o ochronie praw lokatorów go nie obejmuje. Co to oznacza, przykładowo gdyby najemca w pewnym momencie przestał nam płacić czynsz, możemy wezwać policję, która bez wahania ma prawo odholować problematyczne auto. Gdybyśmy natomiast zdecydowali się oddać sprawę do sądu, nie musimy czekać na przydzielenie lokalu socjalnego, który może potrwać nawet kilka lat, a sam proces eksmisyjny kończy się zazwyczaj dość szybką egzekucją komorniczą. Jako główną z zalet inwestycji w garaż jest możliwość rozszerzenia działalności lub powielenie jej na wiele różnych. Oznacza to, że jeśli posiadamy kwotę 300 tys. zł, możemy za nią kupić jedno mieszkanie albo 10 miejsc postojowych w bardzo dobrych lokalizacjach w większym mieście. Dzisiaj takie rozwiązanie stosuje coraz więcej osób, które w na prawdę łatwy i szybki sposób, mogą pomnożyć swoją gotówkę. Jak wiadomo w przypadku wynajmu mieszkania, kiedy mamy chwilowy brak lokatorów, oznacza to całkowity brak dodatkowych przychodów z wynajmu. Tymczasem jeśli z 10 posiadanych miejsc postojowych nie uda się wynająć kilku przez miesiąc czy dwa, pozostałe garaże nadal będą przynosić dla nas zyski.