lip 3, 2018
Jak przygotować się na wynajem mieszkania?
Wynajmujący z różnych powodów decydują się na przyjęcie lokatorów. Niektórzy nie chcą zostawiać pustego lokalu, z którego nie korzystają. Inni traktują mieszkanie jako inwestycję, a wynajem jest dla nich sposobem na pasywny zarobek. Zanim jednak zdecydujesz się na wynajem mieszkania musisz zrobić kilka rzeczy.
Wyremontuj mieszkanie
Musisz przygotować mieszkanie dla przyszłych lokatorów. Najpierw zacznij od instalacji. Czu rury w łazience lub instalacja elektryczna działają poprawnie? Czy instalacja grzewcza zapewnia odpowiednią temperaturę w zimie? Są to rzeczy niezwykle istotne, gdyż ich brak może być nawet podstawą do wypowiedzenia umowy.
Zadbaj także o standard mieszkania i dodatkowe udogodnienia. W mieszkaniu może znajdować się np.: klimatyzacja, czy okna z zabezpieczeniami. Nie zapominaj także o samym wyposażeniu, jak meble, czy choćby urządzenia kuchenne. Ważna jest także estetyka samego wnętrza. Nowoczesna stylistyka w stylu skandynawskim zyska większe uznanie wśród potencjalnych lokatorów, niż meblościanka na wysoki połysk rodem z PRL-u.
Ubezpiecz mieszkanie
Ubezpieczenie to dodatkowy wydatek. Ale zabezpiecza Cię przed większymi wydatkami w razie szkody, np.: gdy lokator zaleje mieszkanie w wyniku awarii pralki. Sprawdź, jaka polisa będzie dla Ciebie najlepsza. Ubezpieczyciele proponują różnorodne polisy zabezpieczające przed wieloma ryzykami.
Możesz także ubezpieczyć poszczególne części mieszkania, np.: ściany czy podłogi lub elementy wyposażenia przed zniszczeniem spowodowanym przez lokatorów. Niestety, po kilku latach wynajmów dość często zdarza się, że poszczególne elementy są zniszczone, np.: panele drewniane mają poważny rysy i otarcia. Polisa zabezpieczy Cię przed tego typu szkodami.
Pamiętaj, że im szersza ochrona, tym składka jest wyższa.
Przygotuj umowę
Wielu wynajmujących korzysta ze wzorów dostępnych w sieci. Warto jednak przygotować umowę w konsultacji z prawnikiem, a następnie podpisać ją u notariusza.
Dzięki konsultacji dopasujesz zapisy umowy do własnych potrzeb. Możesz w niej opisać szczegółowo warunki korzystania z mieszkania, np.: wskazać, czy u lokatora mogą nocować inne osoby. Określisz też wysokość kaucji oraz wskażesz jak rozwiązać umowę. Dowiesz się także, jakie masz prawa i obowiązki jako najemca. Prawnik sprawdzi także, czy w umowie nie ma tzw. klauzul niedozwolonych. Są to zapisy niezgodne z prawem które sprawiają, że umowa jest nieważna.
Podpisanie umowy u notariusza zabezpiecza zarówno najemcę, jak i Ciebie jako wynajmującego. Oprócz umowy najemca podpisuje także oświadczenie. W ten sposób wskazuje np.: gdzie może się przeprowadzić, gdy konieczna będzie eksmisja lub przeprowadzka, gdy np.: zdecydujesz się na sprzedaż mieszkania.
Najnowsze komentarze