sie 22, 2020
Na przestrzeni kolejnych lat, architektura, bardzo się zmienia. Widać to zarówno w domach jednorodzinnych, szeregowcach, blokach, jak i apartamentowcach. Nowoczesny budynek, często przywodzi na myśl symbol luksusu, czegoś nieosiągalnego dla wszystkich. , Apartamenty w takich budynkach mają często wygórowaną cenę, szczególnie w dużych miastach. Deweloperzy prześcigają się w coraz to bardziej prestiżowej nazwie. Nazwa i wygląd budynku z zewnątrz to jedno. Ale na co zwrócić uwagę, kiedy chcemy kupić taki apartament? W końcu wiele osób przeznacza na nowe mieszkanie oszczędności swojego życia, a także zaciąga ogromne kredyty. Jak wybrać, żeby się dobrze mieszkało przez wiele lat?
Lokalizacja
Lokalizacja jest istotnym punktem, ale nie można jej oceniać jedynie pod względem odległości do pracy. Tę niektórzy często zmieniają. Ważną rzeczą jest to, czy mamy lub czy planujemy dzieci. Sprawdźmy jakie w okolicy są żłobki, przedszkola i szkoły. Czy mają dobre opinie? Czy chcemy, żeby nasze dzieci uczęszczały do takich placówek? Co oferuje okoliczne y dom kultury? Czy niedaleko jest plac zabaw? Czy miejsc parkingowych jest na tyle dużo w okolicy, że gdy zepsuje się brama wjazdowa do garażu będziemy mieli gdzie stanąć samochodem niedaleko domu? Jakie są sklepy i inne punkty usługowe. Czy jest apteka całodobowa w pobliżu? Sprawdźmy również odległości do przystanków. Istotnym elementem jest również odległość od torów. Jeśli jest niedaleko, to czy jest to linia, gdzie raz na dzień przejedzie pociąg towarowy, czy co piętnaście minut będą jeździły międzymiastowe. Czy nad nami nie ma korytarza lotniczego, przez który nad naszymi głowami co chwila będzie rozlegał się huk uniemożliwiający na przykład oglądanie telewizji przy uchylonych oknach. Wymieniliśmy wiele elementów. Warto nad wszystkimi się zastanowić bo każdy z nich istotnie będzie wpływał na jakość życia.
Apartament
Wchodząc do apartamentu, miejmy już przemyślane nasze potrzeby. Co nam jest na tyle niezbędne, że jego brak będzie negatywnie wpływał na jakość życia. Wyobraźmy sobie, co gdzie by stało. Wiele planów jest przekłamanych i choć architekt w łazience zmieścił kabinę prysznicową 80 cm, to nie pomyślał, że dojdzie jeszcze płytka i klej do płytek, co odejmie nam 3 cm. Z drugiej zaś strony należy uwzględnić framugę drzwi. Szerokość kabiny prysznicowej robi się 70 cm, co sprawia, że jest mało funkcjonalna. Zastanówmy się nad oświetleniem, gdzie i jakie będzie nam potrzebne. Czy nie chcemy czegoś przerobić? Czy w kuchni zaplanowano wystarczającą liczbę gniazdek, których zawsze nam brakowało. Czy w przedpokoju zmieści się funkcjonalna szafa z dużym lustrem, o którym zawsze marzyłaś? Na jakie strony świata wychodzą okna. Czy lubimy mieszkanie słoneczne, czy raczej półcień. Jeśli mieszkanie jest na parterze, to czy po dwóch latach, dostęp do światła nie będzie zabierać szybko rosnące drzewo zasadzone pod oknem, czy też blok, który jest budowany tuz obok. Czy w ogóle sąsiedni blok nie jest zbyt blisko? Tyle ile zadacie sobie pytań, tyle powinniście uzyskać odpowiedzi. Każda z nich jest bardzo istotna.
Najnowsze komentarze