Jak się budować i inne zagadnienia

Jak wykończyć taras i balkon

Jak wykończyć taras i balkon

sie 30, 2020

Taras i balkon to zdecydowanie dwa newralgiczne punkty, które na czas wykańczania, należy dobrze przemyśleć. W grę nie wchodzi już tylko estetyka, ale również funkcjonalność. No bo co nam po ładnym tarasie, jeśli już drobny deszcz spowoduje, że nie będziemy w stanie przejść po nim bez poślizgnięcia? Nie wspominając już o złym wykonaniu, które może skutkować na przykład odpadaniem płytek po mroźnej zimie. Aby wykonać samemu posadzkę tarasu lub balkonu niezbędna jest odpowiednia wiedza. Bez niej, warto zlecić takie prace specjaliście jak firmy budowlane.

Płytki

To, co możemy zastosować na zewnątrz i jest bardzo popularne to przede wszystkim płytki. Najlepiej gres z przeznaczeniem na zewnątrz. Wybór jest bardzo duży, więc każdy kształtem i kolorem dobierze coś na swój gust. Warto jednak zauważyć, że złe wykonanie może skutkować odpadaniem płytek. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, a także użycie odpowiednich materiałów, jak chociażby klej. Płytka niskiej jakości lub nie przeznaczona na zewnątrz może również przysporzyć wiele problemów. W tym, może się bardzo ślizgać, a także ścierać. Nie warto oszczędzać na tym produkcie, gdyż w przyszłości potrafi przysporzyć jeszcze więcej kosztów.

Drewniana podłoga

Podłoga drewniana na tarasie i balkonie wygląda bardzo fajnie. Drewno jest cieplejsze niż płytki, co sprawia, że omawiane miejsca są o wiele przytulniejsze. Niestety, drewno wystawione na warunki atmosferyczne ma wiele wad. Źle zabezpieczone pęcznieje, wygina się, pęka, a także odbarwia. Co więcej, niezbędna jest odpowiednia konserwacja. Najlepiej, jeśli podłoga ta znajduje się pod zadaszeniem. Z reguły, najbardziej odporne na warunki pogodowe są gatunki drzew egzotycznych. Niestety, trzeba liczyć się z ich wysoką ceną. Za tą ceną jednak idzie jakość. Plusem jest to, że starzejące się drewno nabiera dodatkowego uroku. O płytkach nie możemy tego powiedzieć. Dlatego jeśli wykonanie takiej podłogi jest poprawne, a także odpowiednio się o nią dba, to można zaryzykować twierdzenie, że będzie cieszyć oczy właścicieli bardzo długo.

Deski kompozytowe

Deski kompozytowe to mieszanina mączki drzewnej z polichlorkiem winylu. W ten sposób uzyskuje się deskę o wyglądzie drewna, ale o trwałości tworzywa sztucznego. Nie wymagają żadnej konserwacji, tak jak w przypadku drewna. Są łatwe w utrzymaniu czystości, a także odporne na warunki atmosferyczne. Jest to idealny kompromis między czymś sztucznym, a drewnem naturalnym. Montuje się je na legarach specjalnymi klipsami. Problemów może przysporzyć docinanie desek, które bez fachowego sprzętu jest niemożliwe.

Sztuczna trawa

Jest to opcja, która przede wszystkim sprawdzi się idealnie na balkonie. Można ja podkleić od spodu, żeby się nie przesuwała. Te droższe do złudzenia imitują naturalną trawę. Są również miłe w dotyku. Dzięki niej balkon nabiera naturalnego wyglądu i bardzo oryginalnego. Zazwyczaj decydują się na nią osoby, które na balkonie mają zniszczone, stare płytki, a nie chcą ich skuwać i kłaść nowych.