Jak się budować i inne zagadnienia

Czym cechuje się nowoczesne budownictwo?

Czym cechuje się nowoczesne budownictwo?

sie 3, 2018

Czym cechuje się nowoczesne budownictwo

Nietrudno jest dostrzec różnice pomiędzy tradycyjnym budownictwem a nowoczesnym. Nie jest to tylko kwestia stylistyki, ale także rozwiązań technicznych oraz zastosowanych zabezpieczeń. Różnic jest jeszcze więcej. To wszystko sprawia, że budynki są tańsze – także w użytkowaniu – oraz bardziej dopasowane do potrzeb mieszkańców. Sprawdź, co wyróżnia nowoczesne budownictwo.

Materiały

Stosowane materiały są trwałe, ale często lżejsze od tradycyjnych. Zamiast cegieł wybiera się beton. Ma on także dodatkową cechę. Można mu nadać niemal dowolną formę, dzięki czemu dom może przybrać np.: łagodniejsze formy łukowe. Wykorzystuje się także więcej szkła, przez co dom jest doświetlony naturalnym światłem. Jest jaśniejszy, ale także energooszczędny.

Stawianie na ekologię

Coraz częściej buduje się domy energooszczędne a nawet zeroenergetyczne. To oznacza, że dom posiada własne źródła energii. Najczęściej są to panele słoneczne. W ten sposób dom wywiera mniejszy wpływ na środowiskowo. Do tego zminimalizowane są rachunki za prąd, a w niektórych przypadkach nie pojawiają się wcale. Podobnie jak z rachunkami za wodę, czy ogrzewanie. Niektóre rodzaje paneli można wykorzystać także do podgrzewania wody.

Prosta elewacja

Elewacja zwykle kojarzy się z dość surową stylistyką. Brak tu feerii kolorów. Zwykle elewacje są białe lub w odcieniach szarości. To nie znaczy jednak, że rak tu różnorodności. Możliwe jest tu bowiem łączenie faktur, np.: poprzez dodanie materiałów o różnej strukturze. W ostatnich latach pojawia się także drewno, które nieco ociepla wygląd surowym kolorom.

Przestronność

Wnętrza również są surowe, często projektowane w zimnych kolorach. To jednak nie znaczy, że pomieszczenia są szare i ponure. Wręcz przeciwnie. Są to zwykle duże i przestronne pomieszczenia. Żadne z nich nie jest całkowicie zamknięte. Najczęściej kuchnie nie są oddzielnym pomieszczeniem, lecz jedynie aneksem. To sprawia, że łatwo jest przejść z jednego pomieszczenia do drugiego. Łatwiejsze jest także zaaranżowanie poszczególnych pokoi oraz dostosowanie ich do własnych potrzeb. Mieszkańcy nie muszą się obawiać, że np.: duża kanapa nie zmieści się lub zablokuje przejście.
Do każdego z pomieszczeń wpada też światło przez duże okno i drzwi tarasowe. Pomieszczenie są więc jasne, zwłaszcza, że zwykle nie stosuje się w nich firanek, zasłon czy kotar. Z każdego miejsca widać ogród. Można też do niego wyjść w każdej chwili i z każdego niemal pomieszczenia.

Artykuł powstał we współpracy z https://folrec.pl