Jak się budować i inne zagadnienia

Czym zajmuje się biuro projektowe?

Czym zajmuje się biuro projektowe?

maj 19, 2018

Czym zajmuje się biuro projektowe?

Wiele osób chcących wybudować swój własny dom wybiera projektanta zamiast gotowego projektu. Warto jednak wiedzieć, że biuro tego typu zajmuje się nie tylko sporządzeniem projektu. Zanim projektant tym się zajmie, musi także podjąć kilka innych czynności.

Przeprowadzenie wywiadu

Projektant w pierwszej kolejności musi zbadać Twoje oczekiwania. Warto więc je skonkretyzować. Wskaż:
Wielkość domu i ilość pomieszczeń dodatkowe pomieszczenia, np.: pralnia
ilość kondygnacji
wielkość garażu
wielkość ogrodu
wygląd, czy stylistyka
dodatkowe funkcje i ulepszenia np.: dostosowanie do potrzeb niepełnosprawnego członka rodziny
Warto jak najdokładniej określić swoje potrzeby. Wówczas uzyskasz lepszy i ciekawszy projekt

Oględziny

Po zebraniu danych architekt dokonuje oględzin działki. Sprawdza jej wielkość i kształt, oraz bada warunki. Dzięki temu może lepiej dostosować przyszły budynek. Jest to ważne szczególnie w przypadku, gdy działka jest nietypowa np.: jest bardzo wąska lub ma nieregularny kształt

przygotowanie koncepcji

Po zgromadzeniu wszystkich danych projektant przygotowuje wstępną koncepcję. Sporządza on wstępny projekt, który jest naszkicowany w wyspecjalizowanych programach projektowych. Przygotowuje także wizualizację która pomoże klientowi w wyobrażeniu sobie, jak dom będzie wyglądał w rzeczywistości. To pomaga sprawdzić także, czy dom jest dopasowany do działki, na której będzie się mieścił.
Przygotowuje on także koszt budowy oraz wskazuje, jakie prace będą konieczne oraz kiedy się zakończą. Do tego dochodzi także przygotowanie wszystkich dokumentów potrzebnych do uzyskania pozwolenia na budowę.

Skompletowanie ekip

Każde biuro architektoniczne współpracuje także z zaufanymi budowlańcami. Dzięki temu nie musisz sam szukać poszczególnych wykonawców. Masz także pewność, że zatrudnione ekipy wykonują pracę zgodnie ze sztuką i projektem. Biuro projektów znajdzie dla Ciebie także kierownika budowy, a także samo będzie nadzorować postępy prac.

Inne czynności

To jednak nie wszystko, czym zajmuje się projektant. Jego zadaniem jest także nadzorowanie wszystkiego, co wiąże się z budową. Jego przedstawiciele będą więc sprawdzać, czy budowlańcy właściwie wykonują projekt. Pilnują także terminów. Doradzają także w sprawie umów, czy też innych formalności związanych z budową. Mogą doradzić także w sprawie wykończenia i innych szczegółów wizualnych, czy wskazać, jak urządzić otoczenie domu.
Jak możesz więc zauważyć, biuro projektowe w rzeczywistości składa się z wielu fachowców, którzy mają za zadanie pomóc swojemu klientowi w budowie domu. Prowadzi ono budowę od fazy projektu aż do zakończenia prac budowlanych.