Jak się budować i inne zagadnienia

O czym trzeba wiedzieć, gdy bierze się do domu psa?

O czym trzeba wiedzieć, gdy bierze się do domu psa?

gru 30, 2018

Często mówi się, że zwierzęta wnoszą do domu radość. Szczególnie młode zwierzaki, które stają się nowymi domownikami, potrafią stać się przyczyną gigantycznych zmian w domowej przestrzeni i obyczajach. O czym trzeba pamiętać, kiedy w naszym życiu pojawia się pies?

Psy w mieszkaniu – pierwsze chwile adaptacji

W zależności od tego, skąd pochodzi nasz nowy pupil, jego zachowanie w nowym miejscu może być zupełnie inne. Zwierzaki zabrane ze schroniska miewają za sobą trudne przeżycia, choć nawet w przypadku psów ze spokojnych rodzin, mogą się objawiać różne cechy charakteru.

Jedno jest pewne. Nowe miejsce niesie ze sobą olbrzymią dawkę stresu. Psiak przewożony jest nieznanym środkiem transportu i wprowadzany do obcego wnętrza. Choć my pragniemy, żeby czuł się w nim od razu jak w domu, on musi dopiero oswoić się z bogactwem nowych kształtów i oczywiście zapachów. Pamiętajmy, że każdy człowiek ma zupełnie innych zapach, różnie pachną również domy. Dla małego zwierzęcia taka zupełnie wcześniej nieznana mieszanka aromatów może być trudna do udźwignięcia w ciągu kilku pierwszych chwil po wprowadzeniu do nowego domu.

Jak zatem reagować? Należy pozwolić zwierzęciu powoli oswajać się z zaistniałą sytuacją. Jeśli damy mu spokój, sam po niezbyt długim czasie zadomowi się na dobre w nowej przestrzeni.

Niszczycielskie skłonności kudłatych psotników

Jeśli adoptowaliśmy szczeniaka, pamiętajmy, że to dziecko. Będzie psocić, dokazywać, bawić się, oczywiście w typowo psi sposób. Pies często obgryza meble, szarpie kapcie, targa gazety. Warto zatem zawczasu zadbać o schowanie wszystkich cennych dla nas przedmiotów, które pragniemy uchronić przed ostateczną destrukcją.

Pies, bałagan i mieszkanie

Jeśli mamy psy w mieszkaniu trzeba liczyć się z tym, że czeka nas podwójna ilość porządków. Psiaki przynoszą do domu piach i błoto ze spacerów, zostawiając ślady na podłogach, które trzeba regularnie myć. Oprócz tego, szczególnie szczeniaki, mogą nie do końca kontrolować jeszcze swoje potrzeby fizjologiczne, stąd sprzątanie domu odbywa się niemal nieustannie.

Obowiązki i wydatki – pies pełnoprawnym domownikiem

Psiak jest członkiem rodziny, który wymaga nieustannej troski i opieki. Trzeba się liczyć ze zwiększeniem wydatków. Konieczna przecież będzie karma, regularne wizyty u weterynarza oraz zabawki i rozmaite akcesoria.

***

Mimo wszystkich początkowych trudności, nie da się przecenić czworonożnego domownika. To przyjaźń na całe życie, która kształtuje charakter, trenuje odpowiedzialność i sprawia, że stajemy się zdecydowanie bardziej empatyczni.