Jak się budować i inne zagadnienia

Co warto wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu na nieruchomość

Co warto wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu na nieruchomość

wrz 10, 2021

Marzenia o własnej nieruchomości

W pewnym momencie życia każdego człowieka nadchodzi taki moment, że wizja posiadania własnych czterech kątów jest sprawą pierwszorzędną. Posiadanie własnego mieszkania lub domu daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Własne cztery ściany dają również poczucie swobody, spełnienia. Jest to marzenie, które wiele osób chciałoby zrealizować jak najszybciej. Jednak niewiele z nas może pozwolić sobie na zakup mieszkania bądź domu za własne pieniądze. Jeśli jesteśmy w młodym wieku wręcz niemożliwe jest zaoszczędzenie tak olbrzymiej sumy z wypłaty. Dlatego większość osób zaciąga kredyt hipoteczny. Jest to bardzo duże zobowiązanie finansowe, ale pozwala na zrealizowanie marzenia jakim jest posiadanie własnych czterech kątów. Wiele osób zastanawia się jakie warunki należy spełnić, by móc ubiegać się o przyznanie kredytu hipotecznego. Warto w tym zakresie poradzić się doradcy kredytowego, który wyjaśni wiele niuansów i zagadnień dotyczących kredytów. Doradca może również pomóc nam w doborze jak najlepszego kredytu spośród oferowanych przez banki opcji.

Co warto wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego

Bardzo ważnym jest, by być świadomym jaką kwotą dysponujemy w miesiącu. Do tego niezbędne jest, by poznać swoje miesięczne wpływy i wydatki. Do tego tematu należy podejść bardzo rzetelnie i wypisać wszystkie wydatki, które musimy zapłacić w miesiącu. Tylko w ten sposób poznamy kwotę jaką dysponujemy w ciągu miesiąca. Ważna jest również kwota, którą mamy już zaoszczędzoną na koncie. Nie ma możliwości wzięcia kredytu hipotecznego bez jakiegokolwiek wkładu własnego. Dlatego chcąc ubiegać się o kredyt należy zebrać odpowiednią kwotę. Ważne jest również to, by zbudować tak zwaną poduszkę bezpieczeństwa. Jest to kwota, którą trzymamy na koncie do wykorzystania w razie jakichkolwiek problemów finansowych. Najlepiej, by była to kwota co najmniej sześciokrotności naszych miesięcznych przychodów. Im większa kwota tym większa pewność, że w razie kryzysowej sytuacji poradzimy sobie z wszelkimi zobowiązaniami. Jeśli posiadamy kwotę potrzebną na wkład własny, wiemy jakie są nasze miesięczne przychody oraz zbudowaliśmy swoją własną poduszkę bezpieczeństwa nic nie stoi na przeszkodzie, by ubiegać się o kredyt hipoteczny.

Kredyt to nie jest mały dług, dlatego przed jego zaciągnięciem należy bardzo dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową. Musimy sprawdzić, czy jesteśmy w stanie spłacać raty kredytu. Warto w tym zakresie sprawdzić kalkulator kredytowy. Podpowie on na jaką kwotę raty należy się przygotować zaciągając konkretną kwotę pożyczki. Kalkulator wyliczy nam również mniej więcej jaką mamy zdolność kredytową. W ten sposób, będziemy wiedzieć czy realnie jesteśmy gotowi na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jeszcze przed wizytą w banku lub u doradcy kredytowego warto zastanowić się jaka rata kredytu będzie dla nas optymalna. Od tego będzie zależeć jak dużą nieruchomość możemy zakupić. Należy również pamiętać, że po zakupie mieszkania lub domu nasze koszty życia mogą wzrosnąć o koszty utrzymania naszej nieruchomości. To również warto uwzględnić zaciągając kredyt hipoteczny.