Jak się budować i inne zagadnienia

Co jest najważniejsze przy budowie domu?

Co jest najważniejsze przy budowie domu?

sty 3, 2019

Budowanie domu to wyzwanie, które warto podjąć, jeśli zależy nam na idealnej przestrzeni do życia. Oczywiście, można zlecić wszystko architektom, wydaje się nam jednak, że podstawowe informacje oraz praktyczna wiedza przydaje się każdemu, zwłaszcza jeśli chcielibyśmy, żeby dom w pełni odpowiadał naszym oczekiwaniom.

Projekty budowlane bywają przeróżne. Każdy z nich powinien poprzedzać czas planowania. Przyszli domownicy muszą sami określić ich potrzeby, pomysły na dom i oczekiwania, które mogą spisać w formie listy na kartkach papieru. Ważne, aby w tym procesie uczestniczyli wszyscy zainteresowani członkowie rodziny.

Stworzona lista przyda się podczas rozmów z architektem. Dlaczego ten etap jest tak bardzo ważny? Ponieważ w tym momencie można w sposób niemalże dowolny ukształtować każdy projekt, dopasowując go do potrzeb konkretnej rodziny. Jakie elementy domu są niezmiernie przydatne i powinny być wzięte pod uwagę przy każdej realizacji?

Dom z marzeń – czego nie może w nim zabraknąć?

Jednym z najważniejszych elementów jest właściwe określenie przestrzeni niezbędnej do życia. Szczególnie osoby przeprowadzające się z niewielkich mieszkań, mają tendencję do wyolbrzymiania kubatury domu. Po pewnym czasie okazuje się jednak, że budynki, mające po 400 lub więcej metrów kwadratowych, stoją niemal puste ponieważ domownicy wykorzystują maksymalnie ¼ całej powierzchni użytkowej.

Podobna zasada dotyczy wielkości poszczególnych pomieszczeń. Powinna być ona dopasowana do potrzeb i funkcjonalności, bez zachwiania proporcji każdego wnętrza. Zadbajmy o to, żeby pokoje były przede wszystkim praktyczne. Zbyt duże wymiary to wbrew pozorom spory kłopot. Nie dość, że zwiększa to znacząco koszty budowy, to równocześnie oznacza to większą przestrzeń do regularnych porządków oraz ogrzania w okresie zimowym. Raz stworzonych pomieszczeń nie można już zmienić inaczej niż na drodze dużego remontu. Warto mieć to w pamięci, podczas planowania pierwotnej wielkości i rozkładu pomieszczeń.

Nie tylko pomieszczenia reprezentacyjne i indywidualne są istotne. Dom to również miejsce, w którym możemy stworzyć wiele powierzchni do magazynowania. Zadbajmy o schowki, piwnice oraz garaż, które staną się miejscem do przechowywania wielu przedmiotów, których nie potrzebujemy w danej chwili, ale muszą być jakoś zabezpieczone, na przykład meble ogrodowe w okresie zimowym.

Projekty budowlane – planowanie domowego ogniska

Planowanie to najważniejszy etap budowy. Pozwala na stworzenie własnej, indywidualnej przestrzeni, która będzie nas cieszyć przez wiele lat.