Jak się budować i inne zagadnienia

Czy da się kupić mieszkanie, nie mając wystarczająco oszczędności?

Czy da się kupić mieszkanie, nie mając wystarczająco oszczędności?

paź 21, 2018

Własne mieszkanie jest marzeniem każdego młodego człowieka. Gdy wychodzi się z domu i człowiek pragnie się usamodzielnić, zakup własnych czterech ścian zaraz po znalezieniu stałej pracy jest podstawową oznaką dorosłości i stabilizacji życiowej.

Sporo osób nie jest w stanie pozwolić sobie na zakup mieszkania za własne oszczędności, przy tak wysokich cenach nieruchomości, zwłaszcza w dużych miastach. Z tego powodu olbrzymia ilość osób decyduje się zaciągnąć kredyt hipoteczny. Co jest potrzebne, żeby go otrzymać? Jak wyglądają formalności i prowizja?

Podstawowe elementy, bez których nie dostaniesz kredytu mieszkaniowego

Aby otrzymać kredyt trzeba spełniać dwa, podstawowe warunki. Jednym z nich jest pozytywne rozpatrzenie przez bankowców zdolności kredytowej. Co to takiego? To zagwarantowanie możliwości spłaty kolejnych rat przez wnioskującego o kredyt, bez zmiany aktualnego trybu życia.

Wstępnie zdolność można zbadać samodzielnie, jeszcze zanim udamy się na rozmowy do banku. Służą do tego specjalne kalkulatory dostępne na stronach bankowych.

Podczas rozmowy z przedstawicielem banku, otrzymamy szereg pytań, na podstawie których zostanie przeprowadzona analiza naszej sytuacji oraz szans na to, że będziemy w stanie spłacać zaciągnięte zobowiązanie.

Na początku oczywiście musimy przedstawić dokumenty przedstawiające wysokość naszego wynagrodzenia oraz rodzaj umowy, na podstawie której jest ono wypłacane. Oczywiście, im bardziej stabilne zatrudnienie, bez krótkich terminów umowy, tym większa zdolność kredytowa.

Drugim punktem na liście jest niezmiennie wysokość wydatków miesięcznych, wszelkich innych zobowiązań, kredytów, debetów oraz kart, które posiadamy. Im wyższa miesięczna kwota, którą opłacamy aktualnie, tym niższa wartość zdolności kredytowej, którą mamy.

Do wydatków miesięcznych zalicza się również wielkość gospodarstwa domowego prowadzonego przez wnioskodawcę, czyli wszystkie osoby, które pozostają na jego lub jej utrzymaniu.

Oprócz tego ważny jest również czas, na który chcemy wziąć kredyt hipoteczny oraz jego wysokość.

Wszystkie te zagadnienia należy udokumentować odpowiednimi oświadczeniami, dokumentami i potwierdzeniami, aby jak najskuteczniej przekonać bankowców, że jesteśmy w stanie udźwignąć tak duże zobowiązanie, jakim jest kredyt mieszkaniowy.

Wkład własny – element nie do uniknięcia

Jeszcze niedawno można było otrzymać kredyt w wysokości 100% wartości inwestycji. Obecnie banki wymagają wkład własny na poziomie 20%. Bez takiej kwoty nie ma co myśleć o otrzymaniu od banku pozytywnej decyzji kredytowej.

Co wchodzi w skład raty kredytowej?

Zobowiązanie hipoteczne jest jednym z największych, które można zaciągnąć. Stanowi ono duże obciążenie dla rodzinnego budżetu. W jego skład wchodzi oczywiście kwota pożyczki, odsetki, opłaty manipulacyjne oraz prowizja. Należy zatem dokładnie zastanowić się, czy jesteśmy w stanie udźwignąć tak duży ciężar.