Jak się budować i inne zagadnienia

Jak uzyskać kredyt hipoteczny?

Jak uzyskać kredyt hipoteczny?

cze 11, 2018

Jak uzyskać kredyt hipoteczny?

W większości przypadków, by kupić własny dom lub mieszkanie konieczny jest kredyt hipoteczny. Dzięki niemu nie trzeba przez lata oszczędzać środki na własne cztery kąty. Niestety, aby go uzyskać, należy przejść przez procedury bankowe oraz spełnić kilka warunków.

Najpierw porównaj oferty!

Zanim zdecydujesz się na kredyt, porównaj tak wiele ofert, jak to możliwe. W każdym banku upewnij się, jakie są warunki, oraz jak wysokie są opłaty dodatkowe, jak choćby marża. Konsultanci przeprowadzą też dla Ciebie symulację. Dzięki temu dowiesz się, jak dużą kwotę kredytu możesz wziąć oraz jak wysoka będzie rata. Kwoty te w każdym banku mogą się różnić. Dowiesz się także, jaki jest najkorzystniejszy dla Ciebie okres spłaty kredytu. Zwykle klienci spłacają kredyt hipoteczny w ciągu 20-30 lat. Zależy to jednak od zarobków i wysokości kredytu.

Zbierz dokumenty

Zanim uzyskasz kredyt, musisz zebrać dokumenty, które pomogą bankowi rozpatrzyć Twoją prośbę. Należą do nich:
zaświadczenie o dochodach od pracodawcy
umowa o pracę
wyciąg z konta bankowego

W przypadku przedsiębiorców wymagane dokumenty to m. in:
pozwolenie na działalność
zaświadczenie o nadaniu nr REGON
wyciąg z firmowego rachunku bankowego
PIT 36L
Musisz także dostarczyć kopię swojego dowodu osobistego, a także umowę z deweloperem. Jeżeli zdecydowałeś się na mieszkanie z rynku wtórnego powinieneś dostarczyć umowę przedwstępną z obecnym właścicielem.
Dokumentów może być znacznie więcej. Jest tu uzależnione od Twojej sytuacji, np.: w przypadku rozdzielności majątkowej małżonków konieczne są dokumenty potwierdzające taki stan rzeczy.

Wkład własny

Pamiętaj o zgromadzeniu wkładu własnego. Bank zwykle wymaga 10% wkładu własnego, a przy 25% można już mówić o wysokim wkładzie własnym. Dlaczego to takie ważne? Jest to swego rodzaju zabezpieczenie świadczące o Twojej wypłacalności. Im wyższy wkład własny jesteś w stanie wykazać, tym lepsza jest Twoja zdolność kredytowa.

Wniosek kredytowy

Gdy zebrałeś już wszystkie dokumenty, możesz je dostarczyć do banku wraz z wnioskiem. W samym wniosku znajdują się Twoje dane, kwota kredytu, czy Twoje informacje finansowe.

Odpowiedź na wniosek

Wedle prawa bank ma 21 dni na rozpatrzenie Twojego wniosku. Zwykle trwa to znacznie krócej. Pamiętaj jednak, że każda sprawa jest inna. Im jest bardziej skomplikowana, tym dłużej będzie trwało rozpatrywanie wniosku. O swojej decyzji bank powiadomi Cię we wcześniej ustalony sposób, np.: listownie.
Gdy otrzymasz kredyt, pieniądze zostaną przelane na konto obecnego właściciela lub dewelopera.