Jak się budować i inne zagadnienia

Jak zaprojektować piękne i funkcjonalne wnętrze?

Jak zaprojektować piękne i funkcjonalne wnętrze?

lut 2, 2019

Domy i mieszkania to nasze twierdze, w których powinniśmy czuć się zawsze dobrze. W jaki sposób można o to zadbać? Na co zwracać uwagę, żeby aranżacje spełniały swoje główne funkcje, a projektowanie wnętrz było niezmiennie na najwyższym poziomie?

Zacznij od planowania

Jeśli pragniesz zbudować dom lub urządzić mieszkanie, potrzebujesz specjalisty, czyli dobrego architekta wnętrz, który będzie w stanie sprostać wszystkim, Twoim oczekiwaniom.

Od czego powinna się zacząć współpraca? Na samym początku musisz sprawdzić, czy stylistyka danej osoby rzeczywiście Ci odpowiada. Tak naprawdę nawet najlepsze portfolio nie ma większego znaczenia w sytuacji, gdy Ty oraz architekt lubicie zupełnie różną stylistykę. Jak wiadomo, o gustach się nie dyskutuje, ale w przypadku aranżowania miejsc, lepiej znaleźć kogoś, kto lubi podobne tematy oraz trendy, co my.

Dlaczego nie warto stawiać na wyłącznie modne rozwiązania, które nie leżą w naszym guście? Dom to przestrzeń zaciszna, służąca odpoczynkowi po długim dniu, ciężkiej pracy. To przestrzeń do relaksu i zbierania myśli. Trudno zatem wyobrazić sobie sytuację, gdy wracamy do domu, pragniemy odpocząć w salonie i cały czas nie możemy się odprężyć, bo drażnią nas kolory, dodatki, wyposażenie. Oczywiście, do wszystkiego można się przyzwyczaić. Jednak czy tego właśnie chcemy we własnym domu? Odpowiedź powinna być raczej oczywista.

Rozmowy i nieustanna komunikacja

Wspólne planowanie przestrzeni z wybranym architektem musi się odbywać na drodze ciągłej wymiany zdań oraz długich rozmów. Na tym polega projektowanie wnętrz, na połączeniu funkcjonalności z najlepszą możliwą odsłoną estetyczną danego pomieszczenia.

Warto przed pierwszą rozmową przygotować sobie dokładną listę, co chcielibyśmy osiągnąć, jakie są nasze oczekiwania i marzenia. Jeśli zawsze chcieliśmy mieć w domu wannę, ale zapomnimy o tym powiedzieć, może się okazać, że po zaaranżowaniu i stworzeniu wizualizacji, zmiana z prysznica może nie być już tak prosta, a poza tym będzie generować kolejne godziny pracy, której można było uniknąć już na starcie.

Stylowe trendy a własne upodobania

W każdym sezonie pojawiają się nowe tendencje, które zdobywają świat projektów. W obecnym króluje geometria w różnych odsłonach, od naturalistycznej, przez klasyczną, aż do skrajnie eleganckiej. Warto czerpać z aktualnych trendów, jednak nie można robić nic na siłę. Miejmy oczy szeroko otwarte, mówmy o naszych potrzebach oraz bądźmy otwarci na świat. Pozwoli to stworzyć niesamowite aranżacje.