Jak się budować i inne zagadnienia

Jak wybrać funkcjonalne projekty garaży? 4 wskazówki

Jak wybrać funkcjonalne projekty garaży? 4 wskazówki

maj 22, 2018

Jak wybrać funkcjonalne projekty garaży? 4 wskazówki

W dzisiejszych czasach nieodzowną częścią domu jest garaż. Można w nim bezpiecznie zaparkować samochód. Dzięki temu także pojazd przez lata zachowa dobry stan i nie straci na wartości. Garaż często jest też traktowany jako dodatkowa przestrzeń magazynowa. Zanim jednak zdecydujesz się na projekty garaży, musisz zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Garaż przydomowy czy wolnostojący

Garaż zintegrowany z resztą domu to bardzo wygodne rozwiązanie. Możesz przejść bezpośrednio z garażu do domu. To też oszczędność działki. Dzięki temu masz więcej terenu np.: na ogród. Jest o też szczególnie ważne przy niewielkiej działce, gdzie nie ma miejsca na dodatkowy budynek. Garaż wolnostojący nie zakłóca jednak bryły domu i można go wybudować już po wybudowaniu domu. Jest on jednak droższy i wymaga ocieplenia.

Jak duży musi być garaż?

Wielkość garażu zależy od tego ile samochodów ma w nim parkować na stałe. Może być on jedno- lub dwustanowiskowy. Jeżeli obecnie posiadasz jeden samochód, zastanów się, czy w przyszłości nie będzie ich więcej. Wielkość garażu najlepiej dostosować do ilości osób posiadających prawo jazdy.
Projekty garażu muszą uwzględniać także odpowiednią przestrzeń ułatwiającą dostęp do pojazdów i wyjazd.

Czy potrzebna jest dodatkowa przestrzeń?

Wiele projektów uwzględnia dodatkowe pomieszczenie gospodarcze. Zastanów się, czy takie pomieszczenie Ci się przyda. Może być ono szczególnie ważne w domach bez piwnicy, czy strychu. Pomieszczenie takie stanie się dodatkowym składzikiem choćby na nieużywane często przedmioty. Pomieszczenie gospodarcze jest także przydatne dla osób, które samodzielnie naprawiają swoje samochody i mają w garażu wszelkie narzędzia potrzebne do tego. Wtedy będą miały wygodne miejsce do ich przechowywania

Jaki rodzaj bramy wybrać?

Zwykłe bramy można podzielić na te otwierane ręcznie lub otwierane zdalnie. Dzięki temu drugiemu rozwiązaniu nie musisz nawet wychodzić z samochodu, by otworzyć lub zamknąć bramę. Jest to przydatne nie tylko w zimie, ale także, gdy się spieszysz.
Warto jednak wiedzieć, że jest więcej rodzajów bram. Jeżeli masz miejsce na podjeździe, możesz wybrać bramę uchylną. Wówczas przy otwieraniu pokrywa się równolegle z sufitem. Jest ona najwygodniejsza, gdy zdecydowałeś się na napęd elektryczny. Bramy mogą także składać się z dwóch części i rozwierać się na boki. Tutaj także potrzebne jest więcej miejsca przy garażu.
Co w przypadku, gdy takiego miejsca nie masz? Wówczas możesz zdecydować się na bramę rolowaną lub segmentową. Składają się one, co także ułatwia ich użytkowanie.