Jak się budować i inne zagadnienia

Jak wybrać projekty domów?

Jak wybrać projekty domów?

maj 2, 2018

Jak wybrać projekty domów?

W Polsce powstaje coraz więcej domów. Ich właściciele postanawiają wyprowadzić się pod miasto, gdzie mogą prowadzić spokojniejsze życie. Zanim jednak wybudujesz własne cztery ściany, musisz wybrać projekt. Jak wybrać ten najlepszy?

Wielkość domu

Jednym z najważniejszych aspektów jest wielkość domu. Powinien być on dostosowany do wielkości działki. Musisz także zastanowić się, czy chcesz mieć więcej miejsca na ogród, czy podjazd. Dom powinien być także dostosowany do ilości osób mieszkających w nim. To oczywiste, że dom, w którym docelowo ma mieszkać 5-6 osób będzie znacznie większy, niż ten dla 1-2 osób. Zastanów się także, czy wolisz dom parterowy, czy też piętrowy. Pamiętaj jednak, że im większy dom, tym wyższa cena jego budowy.

Dach płaski, czy spadzisty?

Dach wydaje się często kwestią estetyczną. Płaski dach wydaje się odpowiedniejszy dla nowoczesnego budownictwa. Za to tradycyjne projekty domów uwzględniają dach dwuspadzisty. Nie musi być to jednak reguła. Dodatkowo dach ma inną ważną funkcję. Zapewnia on ochronę w każdych warunkach atmosferycznych.
Płaski dach to mniejsze rachunki za ogrzewanie, a także większe okna. Co za tym idzie, pomieszczenia są lepiej doświetlone. Zimą jednak trzeba dbać o odśnieżanie.
Dachy skośne – zwłaszcza o dużym nachyleniu – nie wymagają odśnieżania. W dodatku budowa domu jest wówczas tańsza. Dach spadzisty to także ważny element estetyczny. Możesz tu wybrać dowolną dachówkę w ulubionym kolorze. Także okna dachowe dają dużo możliwości, np.: tzw bawole oko, które nadaje dachowi bardziej płynną formę.

Wykończenie

Ważna jest także kwestia estetyczna. Projekt domu powinien brać pod uwagę kolor i rodzaj elewacji. Może być to po prostu surowy beton lub farba w ulubionym kolorze. Ciekawie wyglądają także drewniane panele. Możesz również zdecydować się na kamienną elewację, np.: z jasnego piaskowca. W ten sposób Twój dom stanie się jedyny w swoim rodzaju

Gotowy, czy od architekta?

Możesz zdecydować na przygotowany już wcześniej projekt lub odwiedzić architekta, który przygotuje indywidualny projekt na zamówienie.
Gotowy projekt to tańsze rozwiązanie i znacznie szybsze. Wystarczy, że wybierzesz dom który najbardziej Ci się podoba. Od razu otrzymasz pełny projekt. Możesz w nim także wprowadzać niewielki poprawki. Jeżeli jednak żaden z gotowych projektów nie przypada Ci do gustu, możesz zdecydować się na biuro architektoniczne. To droższe rozwiązanie, ale dzięki temu zyskasz projekt całkowicie zindywidualizowany.