Jak się budować i inne zagadnienia

Jakie wybrać meble do kuchni?

Jakie wybrać meble do kuchni?

lis 20, 2019

Dla wielu z nas przy doborze odpowiednich mebli kuchennych najważniejszymi kryteriami przeważnie są cena i wygląd. Przy tego typu projekcie warto jednak zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na surowiec, z którego wykonane będą nasze szafki kuchenne. Jest to bardzo ważna kwestia, ze względu na typy frontów, które mogą różnić się poziomem odporności na uszkodzenia mechaniczne. Ma to duży wpływ także przy oddziaływaniu na takie czynniki jak wilgoć i wysokie temperatury. Inną specyfikę posiadają fronty z foliowanej, lakierowanej czy laminowanej płyty MDF. Również fronty ze sklejki drewnianej, akrylowe i szklane też mogą nieco się różnić od tych wymienionych powyżej. Jakie fronty będą nas służyć w kuchni przez wiele lat? Które będą najtrwalsze? Ile jaki jest możliwy przedział cenowy? Wskazówki i przydatne porady przedstawiamy poniżej.

 

Podstawową kwestią przy zakupie frontów kuchennych, podobnie jak w przypadku każdego innego zakupu, jest odpowiednie planowanie. Należy obliczyć miejsce, a także możliwości kuchni, żeby była dla nas funkcjonalna. Dla większości kobiet porządnie zaprojektowana kuchnia to także świetne kulinaria. Meble kuchenne powinny być kompatybilne razem ze sprzętami AGD, stołem kuchennym i krzesłami, jeśli mamy do zagospodarowania dodatkowe miejsce na sferę jadalną.

 

Gotowe zestawy mebli kuchennych proponują dzisiaj praktycznie wszystkie sklepy meblowe i supermarkety budowlane takie jak: Castorama, Leroy Merlin Praktiker, czy najpopularniejsza IKEA. Często markety proponują nam produkty w bardzo atrakcyjnych cenach i zazwyczaj jest to najtańsze rozwiązanie. W skład klasycznego zestawu meblowego wchodzą szafki pod zlewozmywak, kilka szafek stojących, wiszących oraz dolnych, posiadających szuflady. Jeśli kuchnia jest duża i przestronna możemy się pokusić o zainstalowanie tzw. wyspy. Istnieją też większe zestawy np. do zabudowy ciągu kuchennego w kształcie litery L. Przy tego typu rozwiązaniach, należy do tych mebli dokupić osobno blat na wymiar, listwy łączące dwa kawałki blatu i wiele innych akcesoriów.

 

Meble produkowane na wymiar to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie niebanalną aranżację. Sprawdzą się świetnie w małej kuchni, gdzie ważny jest każdy centymetr. Kiedyś szafki na wymiar, oferowali tylko dobrzy stolarze, specjalizujący się w tego typu meblach. Dziś coraz więcej rodzin decyduje się na samodzielny projekt kuchni i aranżację u profesjonalisty. Dzisiaj wystarczy udać się np. do sklepu meblowego bądź supermarketu, podać dokładne wymiary swojej kuchni i pokazać szkic pomieszczenia odpowiedniemu pracownikowi. Większość klientów decyduje się na swoją wersję zabudowy kuchni z odpowiednią linią frontów meblowych. Fachowiec pomoże nam dobrać kolor blatu, a nawet oświetlenie. Co ważne, tego typu usługi projektowania jest zazwyczaj bezpłatne. Warto podkreślić też, że coraz częściej wybieramy meble kuchenne, które łączymy razem z wyposażeniem pokoju bądź jadalni. Dzisiaj bardzo modne w kompozycji wnętrz jest łączenie kuchni z salonem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji przy wyborze mebli kuchennych, warto poznać wszystkie wady i zalety, żeby później nie żałować dokonanych wyborów.