Jak się budować i inne zagadnienia

Śruby, podkładki i nakrętki

Śruby, podkładki i nakrętki

lip 25, 2021

Co musisz wiedzieć o śrubach

Śruba to nieodzowny element wielu połączeń mających swoje miejsce w budowie maszyn i urządzeń wszelakiego rodzaju. I choć śruby z pozoru wyglądają niewinnie i wydają się bardzo proste trzeba mieć jakiekolwiek pojęcie na ich temat. Po pierwsze należy umieć odczytywać we właściwy sposób różne oznaczenia śrub. W takim oznaczeniu jest zawartych kilka ważnych informacji. I choć osoby mające do czynienia ze śrubami codziennie nie muszą uważnie przyglądać się opisowi to osoby początkujące na ich podstawie będą musiały sobie poradzić. W taki opicie znajdziemy formę, wielkość, rodzaj gwintu oraz klasę wytrzymałości. To wszystko ma znaczenie i przed użyciem konkretnej śruby warto zapoznać się z wytycznymi. Kolejną sprawą na którą łatwo jest się nabrać jest rodzaj gwintu. Ponieważ nie tylko są gwinty prawe ale również i gwinty lewe. Warto o tym pamiętać i wcześniej sprawdzić aby nie uszkodzić gwintu podczas kiedy będziemy przekonani że odkręcamy a w rzeczywistości będziemy dokręcać.

Dlaczego stosujemy podkładkę

Podkładka służy jako dodatkowy element wyposażenia w połączeniach śrubowych. Często podkładki są pomijane, lecz jest to bardzo zły wybór. Oczywiście nie są koniecznością lecz ich stosowanie zapewnia większą pewność działania połączenia. Podkładka pełni dwie bardzo ważne funkcję. Należy pamiętać że podkładka to element oddzielający śrubę z elementem łączonym. Stosując ją zmniejszamy prawdopodobieństwo wystąpienia rozluźnienia połączenia podczas pracy urządzenia. Po drugie podkładka jest elementem który zwiększa powierzchnię nacisku podczas dokręcania śruby, dzięki temu możemy nieco mocniej ją dokręcić i nie musimy obawiać się o wystąpienie ewentualnych pęknięć bądź innych uszkodzeń. W sklepach takich jak https://stalmut.pl/ możemy znaleźć wiele rodzajów podkładek. Między innymi mogą to być standardowe podkładki, możemy również wybierać z pośród podkładek specjalistycznych takich jak podkładka wyrównująca pochylenia, bądź też podkładka zabezpieczające przed odkręceniem. Służą do tego specjalne podkładki specjalne takie jak odginane oraz sprężynowe.

Nakrętka czyli element połączeń śrubowych

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu mógł widzieć nakrętki, zazwyczaj w towarzystwie śrub. Służą one do tak zwanego połączenia śrubowego. Zwykle przypominają one sześcioboczny pierścień z naciętym w jego wnętrzu gwintem. Dzięki temu można je w łatwy sposób nasunąć na śrubę do dokręcić bądź odkręcić. Nakrętka sześciokątna to standard, jednak możemy spotkać się z innymi modelami, nieco różniącymi się od tych które widujemy na co dzień.

Mogą również wystąpić w formie czworokątnej, skrzydełkowej, radełkowej, wieńcowej trójkątnej czy okrągłej rowkowej. Są to rzadziej spotykane modele, o których warto pamiętać. Oczywiście to nie koniec, ponieważ nakrętka może być stworzona do zgrzewania, może być samo-zabezpieczająca z gwintem odkształcanym, może również być z kołnierzem stożkowym. Wiele modeli i wiele możliwości zastosowań świadczy o potrzebach na tego typu elementy. Większość urządzeń zawdzięcza funkcjonowanie właśnie śrubom, podkładkom oraz nakrętkom które zapewniają bezawaryjne działanie.