Jak się budować i inne zagadnienia

Kosztorys budowy, czyli ile zapłacisz za własny dom

Kosztorys budowy, czyli ile zapłacisz za własny dom

kwi 22, 2018

Kosztorys budowy, czyli ile zapłacisz za własny dom

Budowa własnego domu to ogromne przedsięwzięcie. I to nie tylko pod względem logistycznym. Już na początku ponosisz koszty, które z czasem tylko się powiększają. Wynikać to może z rosnących cen usług i materiałów, ale także dodatkowych – nieprzewidzianych wcześniej – kosztów. Warto wiedzieć, jak duże mogą być wydatki i od czego mogą zależeć. A czynników jest kilka.

Materiały

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy musisz zdecydować, z czego chcesz zbudować swój dom. Obecnie najpopularniejsze są beton lub cegła. Na nowo powraca także drewno, a technologia drewniana postrzegana jest jako tańsza i trwalsza. Twój dom będzie jednak droższy, jeżeli zdecydujesz się na niestandardowe materiały lub choćby większe przeszklenia. Także użycie wielu różnych materiałów może zwiększyć koszty budowy.
Materiały i elementy ozdobne, jak choćby dekoracyjny beton, czy inne rodzaje elewacji są też zwykle znacznie droższe, niż standardowe materiały budowlane. One również podnoszą koszty budowy.

Ekipa budowlana

Koszty ekipy oraz montażu poszczególnych elementów mogą bardzo się różnić. zależy to od tego, jakie dokładnie czynności będzie wykonywać każda ekipa. Ważne jest także, jaką mają wiedzę oraz doświadczenie poszczególni członkowie ekipy. Zrozumiałe jest, że firma ciesząca się większą renomą, oraz dłużej działająca na rynku będzie droższa od firmy działającej dopiero od niedawna. W pierwszym przypadku masz jednak większą pewność, że prace pójdą zgodnie z harmonogramem.

Drzwi i okna

Drzwi i okna mogą wydawać się jedynie dodatkiem. Nie można jednak zapomnieć, że mają one ważną funkcję. Dzięki nim dom jest w stanie zamkniętym. Tworzą też zabezpieczenie domu. Jeżeli zdecydujesz się na okna trzyszybowe lub zamki antywłamaniowe w drzwiach Twój kosztorys będzie znacznie wyższy niż w przypadku najtańszych okien plastikowych i standardowych drzwiach.

Elementy zewnętrzne

Nie zapominaj, że koszty budowy to także ogród i podjazd. Zaprojektowanie i ich wykonanie to także dodatkowe koszty. Im ogród i dojazd są większe, tym droższe. Tutaj także należy pamiętać o różnorodnych materiałach, które również mogą podbijać koszty.

Profesjonalny kosztorys

W niektórych przypadkach konieczny jest kosztorys budowy sporządzony przez fachowca z uprawnieniami budowlanymi. Często zajmują się tym też biura, w których pracują wykwalifikowani kosztorysanci. Zajmą się oni przeliczeniem szczegółowo wszystkich kosztów. Następnie sporządzają oni dokument.
Kosztorys budowy jest konieczny np.: przy staraniu się o kredyt hipoteczny.