Jak się budować i inne zagadnienia

Jak zaplanować remont

Jak zaplanować remont

wrz 12, 2020

Można zaryzykować twierdzenie, że każdy z nas musi w życiu przejść kilka remontów. W zależności od wiedzy i umiejętności może wykonać go samodzielnie lub wynająć specjalną firmę. Jednakże, w obu przypadkach jest to proces, który wielu osobom może przysporzyć nie lada stresu i problemu. Jak zatem zrobić remont tak, aby niepotrzebnie się nie denerwować?

Jak zaplanować remont?

Remonty mają to do siebie, że czasami są nieprzewidywalne. Myślimy o samym odmalowaniu ścian, ale zdejmując karnisz okazuje się, że jest stary i warto byłoby go wymienić. Demontując oprawki gniazdek, odkrywamy, że warto byłoby obsadzić puszkę na nowo. Gdzieniegdzie na ścianie są rysy, które może warto by było zaszpachlować. Niespodzianek może być naprawdę bardzo wiele. Dlatego, zanim kupimy farby i wałki, pochodźmy po mieszkaniu i zajrzyjmy w każdy kąt. Zadajmy sobie pytanie, co nam przeszkadza i co chcielibyśmy zmienić? Jaki mamy budżet? Czy wybrany kolor na pewno będzie pasował do starych mebli? Niektóre odpowiedzi mogą nas samych zaskoczyć i spowodują zmiany planów. Jeśli nie stać cię na nowe meble, a wybrany kolor nie będzie do nich pasował, może warto dobrać inny odcień? Przemyślenie wszystkiego i sztuka kompromisu z samym sobą może sprawić, że przebywanie w odnowionym wnętrzu będzie nas relaksowało. W przeciwnym razie ciągle będziemy patrzeć na to, co nas denerwuje.

Jak wybrać firmę remontową?

Remont samodzielny cię przerasta? Nie martw się, na rynku jest wiele firm, które oferują zarówno kompleksowe remonty, jak i pojedyncze prace remontowe. Jak ją wybrać? Firma, którą wybierzesz najlepiej, jeśli jest z polecenia. Zorientuj się. Może ktoś z twojej rodziny, czy znajomych w niedalekim czasie przeprowadzał u siebie remont? Jeśli nie, podejrzyj lokalne grupy na portalach społecznościowych. W tym miejscu ludzie często polecają sobie różnych specjalistów. Zrób listę kilku firm. Zadzwoń do każdego i zapytaj o szczegóły: cenę, zakres prac, czas realizacji, a także od kiedy mogą zacząć. Niektórzy zapraszają do innych lokali, gdzie aktualnie prowadzą prace. W ten sposób możesz sprawdzić jak pracują oraz ich rzetelność. Pamiętaj, że do ceny usługi musisz doliczyć materiały! Zapytaj, czy firma kupi je za ciebie, czy na zakupy musisz jechać sam.

Zabezpieczenie mieszkania

Firmy wykonujące remonty zazwyczaj same zabezpieczają meble, okna, czy drzwi. Jednakże, warto zrobić to samemu aby mieć pewność, że w trakcie remontu nic nie ucierpi. Nie będziesz musiał również szorować powierzchni zabrudzonych farbą. Gdy ta zastygnie, jest to karkołomne zadanie. Folia i taśma malarska to podstawa. Nie oszczędzaj na tych produktach. Są one i tak tanie, a masz pewność, że klej taśmy będzie dobrze trzymał. Co więcej, są już taśmy klejące z tak zwanym fartuchem. Jest to nic innego, jak po prostu folia z taśmą klejącą. Zdecydowanie ułatwia zabezpieczanie mebli. Wszystko jest dostępne w każdym popularnym sklepie budowlanym. Jeżeli nie możesz wynieść mebli, postaw je na środku pokoju i narzuć na nie folię. Farba kapiąca z wałka w czasie malowania sufitów ich nie dosięgnie, a ty będziesz miał mniej sprzątania.