Jak się budować i inne zagadnienia

Wybieramy oświetlenie do domu

Wybieramy oświetlenie do domu

paź 2, 2020

Czym byłby wystrój wnętrz bez odpowiedniego oświetlenia? Jest to element, który często zaważa na końcowym efekcie aranżacji. Jest to ostatni szlif, który sprawi, że dane miejsce jest odpowiednie do pracy lub wypoczynku. Może otoczyć nas ciepłą, przytulną barwą lub oświecić bielą. Nieumiejętne dobranie światła może powodować, że będziemy źle się czuć w pomieszczeniu. Istotną kwestią jest również wygląd oświetlenia. Może przybrać różne formy: stać się centralnym, ozdobnym punktem salonu, lub być niewidoczne i rzucać jedynie przytłumiony snop światła zza gzymsu. Przyjrzyjmy się, co oferują nam sklepy.

Żyrandol

Żyrandol to oświetlenie, które będzie towarzyszyć ludzkości już chyba do końca. Rozmaitość wzorów, form, materiałów i mocy oświetlenia jest tak różna, że żyrandole mogą wciąż i wciąż przybierać nowe kształty. Ceny wahają się od kilkudziesięciu złoty do kilkunastu tysięcy złotych. Choć chcąc być dosłownym, należy uznać, że górnej granicy nie ma. Możemy wybierać spośród propozycji bardziej klasycznych oraz nowoczesnych. Żyrandole tworzone są z plastiku, metalu, szkła i drewna. Mogą posiadać jeden punkt świetlny lub kilka. Mogą to być zwykłe żarówki lub ledowe. Jeżeli wolimy stonowane formy i wzory, możemy wybrać żyrandole o prostych, jednolitych abażurach. Chcąc nadać dekoracyjnego akcentu, możemy wybrać pozycje z ciekawym kloszem, błyszczącym czy też w ogóle w niestandardowej formie np. plątaniny. W sklepach znajdziemy żyrandole świetnie nadające się do wnętrz klasycznych, loftowych, nowoczesnych, boho i innych.

Plafon

Plafon to oświetlenie znajdujące się pod samym sufitem, najczęściej z mlecznym kloszem. Można nazwać ten rodzaj oświetleniem technicznym, gdyż świetnie się sprawdzi wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na żyrandol zwisający, ani na oczka, które wchodzą w sufit podwieszany. Idealnie sprawdzi się w wiatrołapie, spiżarni, przydomowym warsztacie, garażu, a także w łazience. Niektórzy chętnie zakładają plafony również w małych kuchnia ch. Nie trzeba się bać ich małych rozmiarów. Jeśli potrzebujemy dobrze doświetlić dane pomieszczenie, w sklepach można znaleźć wiele propozycji o dużej mocy.

Punkty świetlne

Punkty świetlne, nazywane również oczkami to świetna propozycja dla posiadaczy podwieszanych sufitów. Są zupełnie neutralne, nie rzucają się w oczy, a ich odpowiednia liczba doskonale doświetli dane miejsce. Dodatkowo można również wybierać kąt oświetlenia, moc oraz barwę. Ci, którzy nie posiadają podwieszanych sufitów, a cenią sobie minimalizm, powinni zobaczyć oczka w tubach. Wystają nieznacznie od sufitu, ale białe również nie rzucają się w oczy.

Lampy stojące

Lampy stojące należy rozróżnić na te podłogowe oraz ozdobne do postawienia na szafce. Zaletą jest fakt, że można zmieniać ich miejsce. Nie nadają się jako główne światło, ale potrafią świetnie stworzyć klimat. Mogą dawać przytłumione światło, przy którym zrelaksujemy się, obejrzymy telewizję, czy też miło spędzimy czas z rodziną lub przyjaciółmi gawędząc przy lampce wina. Lampy stojące mogą również dawać trochę ostrzejsze światło, przy którym przeczytamy książkę, czy też porozwiązujemy krzyżówki.