sie 21, 2018
Sprzedaż domu wbrew pozorom nie musi być aż tak skomplikowana, jak się często wszystkim zdaje. Owszem, jeśli próbujemy przeprowadzić ją samodzielnie, dając ogłoszenia do prasy lub na portale internetowe, wówczas bez doświadczenia w handlu nieruchomościami, może się okazać, że będziemy napotykać na drobne trudności. Co zrobić, żeby skutecznie sprzedać dom i nie oszaleć?
Wstępne przygotowania – domy na sprzedaż
Na samym początku musimy zacząć od ostatecznej decyzji, że rzeczywiście chcemy sprzedać dom. Nie warto wystawiać go na sprzedaż próbnie, licząc, że jeśli się poszczęści i trafi się bogaty klient, który da duże pieniądze, to wówczas dokonamy transakcji.
Sprzedaż jest procesem, który wymaga przygotowania i przejścia kilku etapów, dlatego działania prowizoryczne czy testowe, niekiedy mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Z tego powodu, jeśli nie jesteśmy do końca pewni, czy zależy nam na zmianie miejsca zamieszkania, zdecydowanie lepiej wstrzymać się z decyzją.
Od czego zależy sposób działania, jeśli chcemy sprzedawać nasze domy?
Oczywiście, istnieje kilka ogólnych sposobów sprzedawania domów. Nieco inaczej działa się, gdy z różnych względów liczymy na pozytywne efekty niż gdy chcemy sprzedać, ale nie mając noża na gardle, nie zależy nam na natychmiastowej finalizacji.
W pierwszym przypadku zazwyczaj sprzedaż wiąże się ze znacznym obniżeniem ceny, aby szybko znaleźć zainteresowanego kupca. W drugim z kolei, uzyskanie satysfakcjonującej ceny jest bardziej prawdopodobne, jednakże wiąże się to z często długim okresem oczekiwania.
Jak przygotować dom do sprzedaży – ogłoszenia i portale
Sprzedawać można oczywiście bezpośrednio, wykorzystując rozmaite czasopisma z rynku nieruchomości lub portale i fora internetowe. Niektórzy wolą jednak zdecydować się na usługi pośrednika. Jakie zalety niesie ze sobą takie rozwiązanie?
Przede wszystkim pośrednik jest osobą, która ma doświadczenie w sprzedaży nieruchomości, dlatego zdecydowanie lepiej niż my wie, jak stworzyć ogłoszenie, gdzie je opublikować. Często ma nawet dostęp do bazy klientów, którzy mogą być od razu zainteresowani. Ponadto radzi sobie ze wszystkimi zawiłościami formalnymi, które wykonuje za nas, oszczędzając nam w sposób znaczący czas i nerwy. Niekiedy może się okazać, że kwota jaką jest w stanie dla nas wynegocjować, nawet po potrąceniu jego prowizji będzie i tak wyższa niż zarobek przy indywidualnych działaniach.
Dlatego też, gdy już podejmiemy decyzję o sprzedaży, zastanówmy się, czy stać nas na samodzielną naukę podstaw handlu nieruchomościami, czy może lepiej udać się do profesjonalisty.
Najnowsze komentarze