Jak się budować i inne zagadnienia

Jak zbudować idealny dom?

Jak zbudować idealny dom?

lut 12, 2019

Budowanie domu spędza sen z powiek wielu inwestorów, marzących o własnym kącie, nieco większym niż dotychczasowe miejsce do życia. Budowa domów od samego początku to proces wieloetapowy i niezmiernie skomplikowany, który musi być pod ścisłą kontrolą specjalistów. Oni z kolei muszą być w nieustannym kontakcie z osobą, która w przyszłości ma w danym domu zamieszkać. Jak szukać idealnych rozwiązań i co powinien mieć perfekcyjnie zaplanowany dom?

Budownictwo domów od podszewki

Przede wszystkim potrzebny jest właściwy projekt. Co tak naprawdę w tej sytuacji oznacza właściwy? W zasadzie jest to perfekcyjne dopasowanie tego, co pojawiło się w formie artystycznej wizji na kartce, do potrzeb konkretnej rodziny. To ona wyznacza skalę funkcjonalności dla danego obiektu.

Z tego powodu rozmowy i konsultacje są niezbędne jeszcze na etapie projektowania. Zleceniodawca powinien jasno i klarownie wyrazić swoje oczekiwania oraz potrzeby, które następnie architekt musi zawrzeć w ostatecznej wersji rysunku. Budowa domów angażuje zatem wiele osób, z których każda ma zupełnie inną funkcję i pomysł, a wszystkie zawsze muszą znaleźć wspólny mianownik w rozmowie.

Oczywiście, najważniejsze są oczekiwania zleceniodawcy, które na język architektury i budownictwo przekłada architekt, a następnie sama ekipa budowlana.

Co musi być w praktycznym domu?

W przypadku domu idealnego najczęściej nie chodzi bynajmniej o olbrzymią skalę całego budynku. Znacznie potrzebniejsze jest właściwe rozplanowanie i proporcje poszczególnych pomieszczeń. Przesada z wielkością może, co najwyżej zaowocować niekorzystaniem z większości miejsca w domu, a także zwiększonymi kosztami użytkowania oraz konserwacji domu.

Oprócz projektu kubaturowego, potrzebny jest również projekt do każdego z wnętrz. Pozwala on znaleźć najlepsze rozwiązanie, rezonujące z upodobaniami domowników, przy równoczesnym zachowaniu pełnej funkcjonalności każdego pomieszczenia. Nie ma potrzeby zmuszania inwestorów do konkretnych, modnych rozwiązań, ponieważ współczesne trendy są na tyle bogate i różnorodne, że każdy bez najmniejszych trudności może znaleźć w nich coś dla siebie.

Dom jako piękna twierdza

Mówi się często, że mój dom, to moja twierdza. Nikt jednak nie wymaga od nas, żeby ta twierdza była tylko praktyczna. Zadbajmy zatem o to, żeby odpowiadała nam stylistycznie i wyróżniała się indywidualnym pięknem, które odróżni nasze miejsce od tysięcy innych domów. A to przecież jest najcenniejsze.