Jak się budować i inne zagadnienia

Umeblowanie do pokoju dziecięcego

Umeblowanie do pokoju dziecięcego

paź 12, 2020

Pokój dla dziecka to pomieszczenie, które należy bardzo dobrze przemyśleć. Przede wszystkim, dziecko rośnie i z roku na rok będzie potrzebowała innych funkcji. Noworodek, przedszkolak, a potem uczeń podstawówki, aż w końcu nastolatek, będzie potrzebować zupełnie czego innego, a przecież nie zmieniamy mebli co kilka lat.

Łóżko

Łóżko to podstawa. Pokój dziecięcy to przede wszystkim sypialnia naszej pociechy. Dla noworodka mamy wybór dwojaki. Łóżeczko ze szczebelkami bądź łóżeczko turystyczne. O ile sama konstrukcja to kwestia wyłącznie naszych preferencji, stylu życia, przyzwyczajeń i gustu, to bardzo istotny jest fakt materaca, który w każdym przypadku należy wybrać spośród wielu. Mamy do wyboru gąbki: twardsze, bardziej miękkie, powlokę kokosową, z gryki i inne. Rodzice niejednokrotnie przekrzykują się w tym co najlepsze dla ich dzieci. Prawda jest taka, że należy samemu pojechać do sklepu i zobaczyć jak dany materac się zachowuje. To że powłoka kokosowa nie będzie nam odpowiadała u jednego producenta, nie oznacza, że nie podpasuje u innego. W każdym bądź razie należy taki materac dotknąć, ponaciskać, sprawdzić czy się nie odkształca. Warto w tym miejscu wspomnieć również o koszach Mojżesza, czy dostawkach do lóżka rodziców, ale są one na tyle małe, że dzieci bardzo szybko z nich wyrastają i trzeba je zastąpić czymś innym.
Kiedy dziecko podrośnie, będzie potrzebowała łóżka większego. Najlepiej, jeśli jest to łóżko, a nie wersalka, czy tapczan. Tutaj ponownie – nie rama, a materac jest najważniejszy.

Umeblowanie

Meble do pokoju dziecięcego to temat rzeka. Dla niemowlaka będziemy potrzebowali: łóżka, komody i szafy na ubrania i akcesoria, przewijaka i może fotela do karmienia. Wraz ze wzrostem dziecka, przyda się więcej szafek, półek i pojemników, w których można pochować zabawki. Inne przedmioty, nad którymi warto również się zastanowić to mały stolik z krzesełkiem, które są dostosowane do wzrostu dziecka, a te będzie mogło wygodnie tworzyć swoje pierwsze dzieła kredkami. Okres szkolny, który zaczyna się już w wieku sześciu lat, to kolejny czas na zakupy. Okres ten wymaga dołożenia do tego wszystkiego biurka z fotelem o wygodnym, ergonomicznym oparciu. Jak widzimy potrzeby szybko się zmieniają. Pamiętajmy również, że z wiekiem dziecko również wyrabia swój gust i wystrój w kolorowe klauny albo brązowe misie nie koniecznie muszą się podobać, a które wybrała mama za czasów noworodkowych. W zależności od chęci i zasobności portfela, możemy zdecydować się na zmianę wystroju pokoju wraz z meblami co kilka lat. Tutaj jest ten plus, że szafki można sprzedać, gdyż te nie stracą wiele na wartości. Bezpiecznym wyborem są meble proste, funkcjonalne, do których będziemy mogli coś dobrać w kolejnych latach. W kolorze białym lub sosnowego drewna. Meble to podstawa, która nie zawsze musi być dostosowana do wieku dziecka. Kolorami i deseniami możemy się bawić na ścianach, półkach, firankach itp. Należy zaznaczyć, że idealną bazą to aranżacji są białe ściany i białe lub sosnowe meble. Mając to możesz zdecydować się np. na trzy kolory i w nich pozawieszać ramki, ponaklejać na ścianę kolorowe kropki, czy też zawiesić pompony pod sufitem w przypadku dziewczynki lub samoloty w przypadku chłopca. Do tego dywan, pościel i zasłony i gotowe. Niewielkim kosztem, a aranżację można swobodnie zmieniać nawet co roku.