Jak się budować i inne zagadnienia

Drewno na podłogę?

Drewno na podłogę?

wrz 1, 2020

Wybór artykułów wykończeniowych jest bardzo szeroki. Aktualnie, możemy wybierać spośród paneli podłogowych, płytek, żywic, wykładzin, desek drewnianych, betonu, czy też linoleum. Co innego będziemy chcieli mieć w salonie czy kuchni, a co innego w pokoju, gdzie śpimy. Do tego dochodzi jeszcze kwestia ogrzewania. Czy mieszkanie, lub dom ogrzewamy tradycyjnymi grzejnikami, czy podłogówką? Przyjrzyjmy się opcjom drewnianym i drewnopodobnym.

Panele podłogowe

Panele podłogowe to produkt, na który decyduje się wiele osób. Jest on prosty w montażu, więc osoby, które mają choć odrobinę zdolności technicznych, nie powinny mieć problemu z jego ułożeniem. Jest praktyczny, bo łatwo się go czyści. Ponadto, do wyboru mamy wiele firm i kolorów, dzięki czemu możemy idealnie dopasować produkt do naszych potrzeb. Panele na podłodze doskonale imitują drewno, wprowadzając do wnętrza wiele przytulności i ciepła.

Panele laminowane

Jest to pozycja, w której znajdziemy produkty bardzo tanie, jak i te z wyższej półki. Są one najczęściej wybierane jeśli chodzi o wykończenie podłóg. Nadają się idealnie do salonu, korytarzy, a także pokoi. Nie wymagają prac konserwujących, ani wymyślnej pielęgnacji. Te najtańsze może nie będą wyglądać jak naturalne drewno, ale świeżo położone, a później zadbane, będą wyglądać estetycznie. Możemy je ułożyć sami. Z kolei te z najwyższej półki cenowej, z pewnością zachwycą nawet najbardziej wymagające osoby. Potrafią do złudzenia przypominać drewno, ale nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. Parametry, na które należy zwrócić uwagę to przede wszystkim grubość, która powinna minimum wynosić 8 mm, żeby nie powstawał tak zwany banan. Ważna jest również klasa ścieralność. Zaleca się wybór AC4 albo AC5. Jeżeli posiadacie ogrzewanie podłogowe, upewnijcie się, że wybrany produkt jest do nich przeznaczony.

Panele winylowe

Są to produkty elastyczne i cienkie, przez co wielu osobom mogą kojarzyć się z linoleum, które nie budzi pozytywnych skojarzeń. Jednakże! Są to produkty wysokiej klasy, które często trudno odróżnić od naturalnej deski. Posiadają bowiem strukturę drewna. Co więcej, są bardzo przyjemne w dotyku dla bosej stopy. Są również odporne na uszkodzenia, ale posiadają taką samą wadę jak panele laminowane – łatwo je zarysować lub po prostu wytrzeć. Panele winylowe są również wodoodporne. Może nie warto ryzykować i kłaść je w łazience, ale w salonie z aneksem kuchennym już warto. Niektórzy bowiem nie lubią połączenia dwóch powierzchni: paneli z płytkami. Warto również zaznaczyć, że panele winylowe bardzo łatwo docinać na wymiar. Łatwe są również w montażu, więc można pokusić się o ułożenia ich samemu. Kosztują więcej niż panele laminowane, ale ciągle mniej niż deski drewniane. Jest to zatem doskonały kompromis.

Deski drewniane

Mówiąc o deskach drewnianych należy mieć w głowie parkiet tradycyjny lub deski warstwowe. Parkiet składa się z pojedynczych klepek. Układa się je w różne wzory, a następnie lakieruje. Jest to praca trudna i wymaga doświadczenia, więc warto montaż parkietu zostawić parkieciarzowi. Dreski wielowarstwowe wygląda jak podłoga z drewna litego. Ich wszystkie warstwy są z naturalnego drewna. Jednak, poprzez swoją budowę, jest bardziej odporna na pęcznienie, pękanie i wyginanie się desek. Z powodzeniem montuje się ją na ogrzewaniu podłogowym. Osoba je posiadająca może cieszyć się naturalną, drewnianą podłogą.